لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

مهاجم بروکسل، بمب‌ساز حمله تروریستی چهارماه پیش پاریس بود


مقامهای اطلاعاتی می گویند نجیم عشراوی، ٢٤ ساله در حملات بروکسل دست داشت.
مقامهای اطلاعاتی می گویند نجیم عشراوی، ٢٤ ساله در حملات بروکسل دست داشت.

‎مقامهای اطلاعاتی می گویند بمبگذار ٢٤ ساله ای که در حملات تروریستی ماه نوامبر پاریس شرکت داشت، یکی از دو بمبگذار انتحاری فرودگاه بروکسل بود.

آنها گفته اند "نجیم عشراوی"، مشارکت کننده اصلی در حملات پاریس بوده است. این شناسایی از روی DNA یافت شده بر روی جلیقه انتحاری و تطبیق آن با DNA کشف شده در پاریس انجام شده است.

نجیم عشراوی متولد ۱۹۹۱ در مراکش است اما در بلژیک بزرگ شده است. رسانه ها می گویند او در سال ۲۰۱۳ برای پیوستن به داعش به سوریه رفت.

اعلام منابع اطلاعاتی فرانسه و بلژیک زمانی صورت می گیرد که انتقادات زیادی از ضعف همکاری اطلاعاتی بین نهادهای اطلاعاتی کشور بلژیک و همچنین همکاری اطلاعاتی کشورهای اروپایی افزایش یافته است.

رسانه‌های بلژیک ادعا کردند عشراوی یکی از عوامل انفجار در فرودگاه بروکسل در روز سه شنبه بود و احتمالا زنده ماند و از صحنه فرار کرد.

حملات سه شنبه بروکسل، تنها چهار روز بعد از دستگیری صلاح عبدالسلام روی داد. پلیس بلژیک بعد از یک عملیات گسترده توانست عبدالسلام را که در حملات پاریس دست داشت، در بروکسل دستگیر کند.

چهار روز بعد از این دستگیری، سه انفجار در فرودگاه و متروی بروکسل روی داد که حداقل سی کشته برجای گذاشت و حدود سیصد نفر زخمی شدند.

روز پنجشنبه وکیل صلاح عبدالسلام به نقل از او گفت که عبدالسلام اطلاعی از عملیات بروکسل ندارد.

در روزهای اخیر انتقادات از عملکرد نهاد های امنیتی و اطلاعاتی در بلژیک افزایش یافته است. در این کشور دو بخش فرانسوی و هلندی تبار، عملا فعالیت های امنیتی و اطلاعاتی جداگانه ای دارند که کمتر با هم همکاری می کنند.

نکته ای که روز چهارشنبه، رئیس جمهوری ترکیه هم به آن اشاره کرد.

رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری ترکيه گفت ابراهيم البکراوی، يکی از مهاجمان انتحاری حملات بروکسل، پایتخت بلژیک، ژوئن سال ٢٠١۵ در ترکيه بازداشت و به بلژيک دیپورت شد، اما پس از بازگشت به بلژيک آزاد شد.

بر اساس گزارش ها، ابراهیم البکراوی حدود هشت ماه پیش در بلژیک آزاد شد.

اردوغان گفت او در ژوئیه ۲۰۱۵ از ترکیه اخراج و به رغم هشدارهای ترکیه مبنی بر این که او یک "یک پیکارجوی تروریست خارجی" است، در بلژیک آزاد شد.

XS
SM
MD
LG