لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

حملات تروریستی بروکسل و نظام اطلاعاتی اروپا از نگاه رسانه‌های آمریکا


پرچم اتحادیه اروپا در مقابل ساختمان پارلمان این اتحادیه در بروکسل، پایتخت بلژیک، که روز سه شبنه شاهد حملات مرگبار تروریستی بود
پرچم اتحادیه اروپا در مقابل ساختمان پارلمان این اتحادیه در بروکسل، پایتخت بلژیک، که روز سه شبنه شاهد حملات مرگبار تروریستی بود

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به عملکرد دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی اروپا در مقابله با تروریسم، می‌نویسد ابراهیم البکراوی بمب‌گذار فرودگاه بروکسل پیشتر توسط دولت ترکیه به هلند تحویل داده شده بود و هلند با آن که می‌دانست او عضو داعش است، وی را آزاد کرد.

این روزنامه سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را نقل می‌کند که گفته است، سال پیش این تروریست خارجی تحویل دولت هلند شد، اما دولت بلژیک اطلاع نداشت که وی از گروه تروریستی داعش است.

نیویورک تایمز در ادامه می‌افزاید همکاری کشورهای اروپایی در مرزها می‌تواند به پیشگیری از وقوع دوباره چنین حملاتی کمک کند.

روزنامه واشنگتن پست نیز از قول مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی اتحادیه اروپا می‌نویسد، تهدید داعش بیش از آنچه تصور می‌شد آنی و اضطراری است.

این روزنامه سخنان راب وین رایت مسئول امنیتی اتحادیه اروپا را نقل می‌کند که گفته است، تهدید داعش تنها متوجه بلژیک و فرانسه نیست، بلکه شمار دیگری از کشورهای اروپایی هم در معرض تهدید تروریستی این گروه هستند.

این مقام امنیتی اتحادیه اروپا از ۵ هزار پیکارجوی داعش خبر می‌دهد که از اروپا به سوریه رفته و آموزش‌های لازم را فرا گرفته و برای انجام عملیات به اروپا باز می‌گردند.

روزنامه لس آنجلس تایمز هم با اشاره به نشست روز پنجشنبه وزیران کشور عضو اتحادیه اروپا در بلژیک، می‌نویسد انتظار می رود در این نشست بر نیاز مبرم به تقویت دستگاه‌های امنیتی و مراقبت های مرزی تصمیم‌های مهمی گرفته شود.

بر اساس این گزارش، هدف عمده نشست امروز تاکید بر لزوم همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی اروپا در مقابله با موج تروریسم داعش است.

مقام‌های اروپایی اکنون، و به دنبال حمله‌های مرگبار روز سه شنبه در بروکسل، بر آنند که بهترین راه مقابله با تروریسم، شدت بخشیدن به همکاری‌ها در زمینه تبادل اطلاعات است.

XS
SM
MD
LG