لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

عدم پاسخگویی شفاف قوه قضاییه جمهوری اسلامی درباره دوتابعیتی‌های بازداشت‌شده در اعتراضات


آرشیو
آرشیو

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی با اعلام این که برای دو نفر از هفت شهروند فرانسه که در ایران بازداشت شده‌اند، کیفرخواست صادر شده است، اتهام آنها را «جاسوسی و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» اعلام کرد.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، روز سه‌شنبه ۱۳ دی، در نشست خبری درباره وضعیت اتباع خارجی بازداشت‌شده که به «جاسوسی» متهم شده‌اند، توضیحاتی داد.

به گفته ستایشی، دو تن از شهروندان فرانسه به «جاسوسی» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی» ایران متهم شده‌اند و برای آنها کیفرخواست صادر شده،‌ اما هنوز رأی صادر نشده است.

او گفت که برای یک شهروند بلژیک نیز «قرار جلب دادرسی و کیفرخواست» صادر شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است و دادگاه انقلاب اسلامی به پرونده او رسیدگی خواهد کرد.

مسعود ستایشی از پاسخ شفاف به پرسشی درباره وضعیت اتباع دیگر یا شهروندان دوتابعیتی که در جریان اعتراضات سراسری ایران بازداشت شدند، خودداری کرد.

او با اشاره به این که این افراد در موقعیت‌های مکانی مختلفی در ایران بازداشت شدند، گفت که ارتباطات و اتهامات متفاوتی علیه آنها مطرح است که «نیاز به بررسی بیشتر» دارد.

سخنگوی قوه قضاییه ایران وعده داد که پس از اخذ اطلاعات کافی، درباره آخرین وضعیت این اتباع بازداشت‌شده که به گفته او «تعدادشان نیز محدود است» اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری‌های داخلی ایران، در جریان اعتراضات سراسری، شهروندانی از آمریکا، اتریش، فرانسه، بریتانیا و چند کشور دیگر بازداشت شده‌اند.

هرچند که آگاهی چندانی درباره دلایل بازداشت این افراد منتشر نشده است، ولی معمولا این شهروندان را به جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی، یا ارتباط با شبکه‌های خبری خارجی متهم می‌کند.

در ماه‌های اخیر بازداشت این افراد با اعتراض شدید آمریکا و کشورهای اروپایی مواجه شده است و آنها حکومت ایران را به «گروگان‌گیری دولتی» متهم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG