لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

ساکنان شانگهای پس از دو ماه قرنطینه زندگی عادی را از سر می‌گیرند 


شهر شانگهای چین، مرکز اقتصادی این کشور پس از دو ماه اعمال قرنطینه، محدودیت‌های کرونا را تا حدودی کاهش داد.

کمیته حزب کمونیست شانگهای در یادداشتی اینترنتی «موفقیت قرنطینه» را اعلام کرد و از شهروندان برای «حمایت و مشارکت» آنها تشکر کرد. این قرنطینه سختگیرانه که با انتقادهای زیادی نیز روبرو شد، زندگی روزمره میلیون‌ها نفر را دچار اخلال کرد و به زنجیره‌های تأمین جهانی ضربه زد.

«مکانیسم مشترک پیشگیری و کنترل کابینه» در پی انتقادها قوانینی را وضع کرده است که بر آن اساس، «ضدعفونی غیراستاندارد و گستاخانه» داخل ساختمان‌ها، توسط تیم‌های آموزش‌ندیده در شانگهای و نقاط دیگر - که گفته می‌شود به برخی خانه‌ها آسیب زد و گزارش‌هایی درباره سرقت اموال نیز صورت گرفت - ممنوع شده است.

خدمات کامل اتوبوس و مترو در شانگهای از روز چهارشنبه از سر گرفته شد. با این حال، بیش از نیم میلیون نفر در این شهر ۲۵ میلیونی همچنان در قرنطینه یا در مناطق کنترل‌شده باقی می‌مانند؛ چرا که هنوز مواردی از ابتلا به کرونا ثبت می‌شود.

دولت می‌گوید محدودیت‌ها به تدریج برداشته خواهند شد، اما کمیته‌های محلی همچنان از قدرت قابل توجهی برای اجرای سیاست‌های گاه خودسرانه برخوردار هستند.

مدارس نیز به صورت داوطلبانه بازگشایی می‌شوند و مراکز خرید، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها به تدریج با حداکثر ۷۵ درصد ظرفیت بازگشایی خواهند شد ولی سینماها و باشگاه‌های ورزشی تعطیل خواهند ماند.

مقامات بهداشتی روز چهارشنبه تنها ۱۵ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ را در شانگهای گزارش کردند که از رکورد ۲۰ هزار مورد روزانه در ماه آوریل به مراتب کمتر است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چند مرکز خرید نیز بازگشایی شده‌اند و به برخی از ساکنان مجوزهایی داده شده است که با آن قادر خواهند بود چند ساعتی را در بیرون به‌سر ببرند.

چین هنوز بر ادامه سیاست «کووید صفر» اصرار دارد و این، مستلزم قرنطینه، تست انبوه، و جداسازی مبتلایان و افرادی که با فرد مبتلا در تماس بوده‌اند، است.

XS
SM
MD
LG