لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

درخواست اسلحه رهبر اقلیم خودمختار کردستان عراق از آلمان


رئیس جمهوری اقلیم خودمختار کردستان عراق می گوید کردها برای جنگیدن با «دولت اسلامی» به کمک هایی فراتر از کمک های انساندوستانه نیاز دارند.

مسعود بارزانی، رئیس جمهوری اقلیم خودمختار کردستان عراق از آلمان خواسته است تا برای کمک به پیشمرگه های کردی که با شورشیان اسلامگرای «دولت اسلامی» می جنگند، سلاح در اختیار آنان قرار دهد. آقای بارزانی گفته قدرتهای خارجی باید راهی برای قطع بودجه گروه «دولت اسلامی» پیداکنند.

اتحادیه اروپا روز جمعه به دولت های عضو برای تأمین سلاح و مهمات برای کردها چراغ سبز نشان داد – مشروط بر آن که دولت اقلیم خودمختار کردستان عراق، رضایت دولت بغداد را کسب کرده باشد.

در همین حال، یک نظرسنجی که توسط روزنامه آلمانی بیلد ام زونتاگ انجام شده نشان می دهد که تقریباً سه چهارم آلمانی ها با ارسال سلاح برای کردها مخالفند. وزیر دفاع آلمان گفته دولت در حال بررسی امکان تحویل سلاح های سنگین به کردهای عراق است.

مسعود بارزانی، رئیس جمهوری اقلیم خودمختار کردستان عراق می گوید کردها بیش از کمک های انساندوستانه که دولت آلمان روز جمعه برای حمایت از آوارگانی ارسال کرده که با پیشروی شبه نظامیان سنی ناگزیر از فرار از خانه هایشان شده اند، نیاز دارند. آقای بارزانی در مصاحبه با مجله آلمانی فوکوس گفت:

«ما انتظار داریم که آلمان سلاح و مهمات هم در اختیار ارتش ما بگذارد تا بتوانیم با تروریست های «دولت اسلامی» مقابله کنیم.» وی افزود آنها به آموزش نظامی آلمان هم نیاز دارند، و آنچه که بیش از همه لازم دارند، توپ های ضدتانک است.»

اسلامگرایان افراطی «دولت اسلامی» در بخش هایی از عراق و سوریه خلافت اسلامی اعلام کرده، و در هفته های اخیر با پیشروی در بخش های شمالی عراق نیروهای نظامی کردها را وادار به عقب نشینی کرده و علاوه بر کردها، دهها هزار مسیحی و اعضای اقلیت ایزدی را آواره کوه و بیابان کرده است.

اورسولا فون در لِیِن، وزیر دفاع آلمان برای رفع مسئولیت از کشورش گفته نیروهای عراق با تسلیحات ساخت روسیه آموزش دیده اند که آلمان در اختیار ندارد و نمی تواند برای آنها فراهم کند.

اما فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان، احتمال ارسال کمک هایی فراتر از کمک های انساندوستانه را رد نکرده و گفته آقای بارزانی روز شنبه در کردستان روشن کرده که نیروهای مسلح کرد همیشه به تجهیزات لازم برای دفاع از خود دسترسی ندارند. آقای اشتاینمایر که در اربیل، مرکز اقلیم خودمختار کردستان عراق سخن می گفت تأکید کرد که آلمان باید «حداکثر آنچه را که از لحاظ سیاسی و قانونی شدنی است» برای کمک به کردها انجام دهد. وی افزود هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا باید خود تصمیم بگیرد که چه کمکی می خواهد به کردها بکند.

وزیر خارجه آلمان گفت کشورش معادل ۲۴ میلیون یوری کمک های انساندوستانه تأمین می کند. وی افزود هدف از دیدار وی از اقلیم کردستان عراق «دادن این پیام بود که از شما حمایت می کنیم و شما را در این دوران سخت تنها نمی گذاریم.»

وی در مصاحبه با یک شبکه خبری آلمانی گفت وقتی به برلن بازگردد «دولت آلمان خواست های کردها را به دقت در نظر می گیرد و تصمیمی مسئولانه اتخاذ خواهد کرد.

آقای اشتاینمایر که پیش از اربیل به بغداد سفر کرده بود داعش را «یک باند کشتار تروریستی» توصیف کرد و گفت بیم از آن دارد که «آخرین لنگرهای ثبات عراق فروبریزد.»

وی انتصاب حیدر العبادی به نخست وزیری عراق را «پرتو کوچک امید» خواند که تشکیل دولتی نماینده تمامی مناطق و اقوام و مذاهب عراق را امکانپذیر کرده است.

آقای بارزانی گفته دولت های خارجی باید راهی بیابند تا جلوی تأمین مالی داعش را بگیرند:

«یک اتحاد بزرگ باید سرچشمه مالی داعش را خشک کند و جلوی پیوستن افراد به این گروه را بگیرد. اولین منبع مالی داعش میدان های نفتی سوریه بود. اعضای گروه سپس یک میلیارد دلار از بانک های دولتی موصل و تکریت ربودند. آنها از حمایت مالی چندین کشور و افراد شخصی هم بهره می گیرند.»

به برآورد آقای بارزانی، داعش روزانه سه میلیون دلار از نفتی که در چنگ گرفته عایدی دارد.

XS
SM
MD
LG