لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

دسترسی ۱۶۰ میلیون نفر بنگلادشی به اینترنت


دانشجوی بنگلادشی با تلفن همراهش صحبت میکند
دانشجوی بنگلادشی با تلفن همراهش صحبت میکند

شرکت تلفنی بنگلادش متعهد شده است تا خدمات اینترنتی را با قیمتی ارزان به مردم عرضه کند.

با احداث شبکه سریع ارتباطی «نسل سوم» برای تلفن های هوشمند موسوم به «جی ۳»، در دو شهر بزرگ بنگلادش، ۱۶۰ میلیون نفر از مردم این کشور از ماه اکتبر به شبکه اینترنتی سریع دسترسی پیدا خواهند کرد.

در حال حاضر در ۱۰۷ میلیون نفر در بنگلادش از تلفن همراه استفاده می کنند، ولی فقط ۳۶ هزار نفر از آنها کاربران اینترنتی هستند، و این نشانگر محدودیت و عقب افتادگی خدمات اینترنتی در این کشور است.

گرامین فون، شرکتی که تلفن های همراه را در بنگلادش اداره می کند، روز دوشنبه اعلام کرد که در ماه آینده شبکه نسل سوم تلفن های همراه (جی ۳) در داکا و شهر بندری چیتاگونگ شروع به کار خواهد کرد. گرامین فون افزود که تا پایان سال میلادی جاری این شبکه ۷ شهر دیگر را نیز در زیر پوشش تلفنهای سریع خود قرار خواهد داد.
بخش اعظمی از مالکیت گرامین فون متعلق به یک شرکت نروژی بنام النور است. این شرکت موفق شد در حراجی که مدتها انتظار آن را می کشید، شبکه جی ۳ ده مگا هرتزی را به مبلغ ۲۱۰ میلیون دلار خریداری کند.

ویوک سود، مدیر عامل شرکت تلفنی گرامین فون با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «این اقدام در تاریخ فعالیتهای این شرکت در بنگلادش فصل جدیدی را خواهد گشود. بنگلادش می رود تا وارد عصر اینترنتی شود، و رسالت ما در آن است که به این کشور کمک کنیم تا تمام شهروندان این کشور به اینترنت دسترسی پیدا کنند. »

طرح گرامین فون
گرامین فون با داشتن ۴۴ درصد بازار تلفن های همراه در بنگلادش، متعهد شده است که نهایت تلاش خود را به کار برد تا بتواند خدمات اینترنتی را با قیمتی ارزان به مردم عرضه کند.

اگر چه در دهه های اخیر، از میزان فقر در بنگلادش کاسته شده است، ولی بر اساس گزارش ماه ژوئن بانک جهانی، هنوز هم حدود ۴۷ میلیون نفر از مردم بنگلادش در زیر خط فقر، و با درآمدی کمتر از دو دلار در روز، زندگی می کنند.

چند شرکت عرضه کننده خدمات تلفنی دیگر نیز موفق شدند در حراج یاد شده شبکه هایی با قدرت ۵ مگاهرتز خریداری کنند و وارد بازار تلفنهای سریع در بنگلادش شده اند.
XS
SM
MD
LG