لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

امتیاز بنگلادش در عدم پرداخت تعرفه تعلیق شد


بنگلادش می گوید از تصمیم پرزیدنت اوباما در معلق کردن مزایای تجارت با امریکا برای این کشور جنوب آسیا تکان خورده است. آقای اوباما می گوید بنگلادش نتوانسته از حقوق کارگران حفاظت کند.

وزارت امور خارجه بنگلادش روز جمعه گفت این کشور، دو ماه بعد از ویرانی کارخانه پوشاک در داکا که به مرگ بیش از ۱۲۰۰ نفر انجامید، گامهای مشخصی برای بهبود ایمنی کارخانه ها برداشته است. این واقعه باعث شد امریکا نسبت به وضع کارخانه های بنگلادش دقیقتر شود.
بر اساس اعلامیه پرزیدنت اوباما که روز پنجشنبه صادر شد، بنگلادش امتیاز عدم پرداخت تعرفه برای کالاهای صادراتی به ایالات متحده را از دست داد. عدم پرداخت تعرفه بخشی از نظام ترجیحی است که ایالات متحده برای کمک به اقتصاد کشورهای در حال رشد تنظیم کرده است. اگرچه این نظام ترجیحی شامل صنایع پوشاک نمی شود، ولی اعلامیه اوباما باعث خجالت دولت بنگلادش شده است که نومیدانه قصد دارد شرکتهای خارجی را نسبت به بهبود ایمنی کارخانه هایش مطمئن سازد.

مایکل فورمن نماینده تجاری امریکا می گوید این کشور مذاکرات جدیدی با بنگلادش درباره بهبود وضع و حقوق کارگران کارخانه های پوشاک انجام خواهد داد تا فجایعی مانند ویرانی کارخانه پوشاک داکار بوقوع نپیوندند و امتیاز عدم پرداخت تعریف بار دیگر برقرار گردد.
بیش از ۴ میلیون نفر در صنایع پوشاک سازی بنگلادش کار می کنند که ۸۰ درصد آنان را زنان تشکیل می دهند، با حقوقی حدود ۳۸ دلار در ماه.
XS
SM
MD
LG