لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

فشار برای کاهش هزینه تولید، عاملی برای تراژدی


سازمانهای غیردولتی می گویند کشورهای عمده غربی با تحت فشار گذاشتن تولید- کنندگان آسیایی و با برخوردی نه چندان معقول، از استانداردهای حداقلی ایمنی کارگران غافل میمانند و شرایط را برای تراژدیهایی چون تراژدی روز چهارشنبه بنگلادش فراهم می سازند.

روز چهارشنبه این هفته ساختمان یک کارخانه پوشاک در داکا پایتخت بنگلادش فروریخت که در نتیجه آن دست کم ۲۹۰ نفر کشته و هزار تن دیگر زخمی شدند.
بیشتر قربانیان زن بوده اند.

جان هیلاری مدیر سازمان خیریه بریتانیایی «جنگ برای خواستن» به خبرگزاری رویترز گفت تولید پوشاکهای ارزان ناگزیر ما را به سوی تراژدیهایی این چنینی سوق میدهد.

وی میگوید صاحبان فروشگاههای پوشاک غرب که مرتبا میخواهند روی دست رقبا بلند شوند، چاره ای بجز فشار گذاشتن روز افزون بر مراکز تولیدی خارجی ندارند تا هزینه تولید هر چه کمتر و کمتر شود.

جان هیلاری میگوید وقتی به خواست «صاحبکاران» تن دهید مجبورید به ساختمانهایی بروید که دارای استاندارد نیستند، و یا اینکه از شرایط حداقلی ایمنی و بهداشتی محروم است.

آقای هیلاری می افزاید کاهش هزینه تولید انگیزه عمده ای میشود تا کارخانه ها از گوشه و کنار بزنند و نتیجه همین تراژدیها می شود.

مدیر این سازمان خیریه بریتانیایی خاطر نشان میکند خریداران غربی، در واقع دارای یک مسئولیت اخلاقی اند و باید مدافع شرایط مناسب کار از جمله شرایط حقوقی و ایمنی کارگران باشند.
XS
SM
MD
LG