لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۶

نگرانی در مورد ایمنی فعالان حقوق بشر در بنگلادش


Cutar Ebola da Transcorp Hilton hotel a Abuja.
Cutar Ebola da Transcorp Hilton hotel a Abuja.
یک سازمان بین المللی طرفدار حقوق بشر از مقامات بنگلادش خواسته است تا ادیلور رحمان خان ، از فعالان معروف حقوق بشر را هرچه زودتر آزاد کند.
دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه اعلام کرد که آقای خان، مدیر سازمان «اودهیکار»، یکی از سازمانهای طرفدار حقوق بشر عمده بنگلادش، دهم ماه اوت بدون هشدار قبلی دستگیر شده است.

براد آدمز، مدیر دیدبان حقوق بشر آسیا، دولت بنگلادش را متهم کرد که با دستگیری آقای خان تلاش می کند - پیش برگزاری انتخابات ملی - صدای یکی از مهمترین مخالفان و منتقدان بنگلادش را ساکت کند.

سازمان دیدبان حقوق بشر از مقامات بنگلادش خواست که شهامت آن را داشته باشند که به جای به زندانی کردن آقای خان، در حضور مردم با وی به مناظره بپردازند.

تا به حال دولت بنگلادش پاسخ سریعی به درخواست سازمان دیدبان حقوق بشر نداده است.

«ادوهیکار» اعلام کرده است که آقای خان ظاهراً به خاطر گزارش نادرست پیرامون نیروهای امنیتی دولت که در ماه مه، در تظاهرات جنبش اسلامگرایان «حفاظت اسلام» در داکا، حقوق بشر را پایمال کرده اند، دستگیر شده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر در باره این تظاهرات در گزارشی اعلام کرده است که پلیس برای مقابله با معترضان، با استفاده از قوای غیر قانونی، ۵۰ نفر را به کشتن داده و بیش از ۲۰۰۰ نفر را مجروح ساخته است.

دیدبان حقوق بشر آسیا هشدار داده است که احتمالاً دولت بنگلادش طرفداران حقوق بشر را در زندان شکنجه می دهد. دیدبان حقوق بشر و «اودهیکار» پیشتر مدارک و شواهدی مبنی بر شکنجه طرفداران حقوق بشر در زندان، از سوی نیروهای امنیتی، منتشر کرده بودند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت بنگلادش مکرراً خواسته است تا مسولیت شکنجه از سوی نیروهای امنیتی را بپذیرد. ولی دیدبان حقوق بشر می گوید که دولت بنگلادش در این زمینه هیچ گونه اقدامی بعمل نیاورده است.
XS
SM
MD
LG