لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

لزوم جدیت و فوریت بیشتر در گفتگوهای سوریه


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس امنیت بین المللی در مونیخ گفت که همچنان موضوعات مربوط به صلح سوریه را دنبال می کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، می گوید دولت سوریه و مخالفان سیاسی اش باید تلاش های بین المللی برای پایان دادن به کشمکش ها در آن کشور را با جدیت و فوریت بیشتری دنبال کنند. نخستین دور گفتگوهای دو طرف روز جمعه بدون رسیدن به پیشرفت چشمگیری در مورد پایان دادن به جنگ یا فراهم کردن دسترسی به کمک های بشردوستانه پایان یافت.

بان کی مون گفت دور اول گفتگوهای سوریه نشان می دهد که پیشرفت بسیار مشکل است و روند گفتگوها هم به سختی پیش می رو؛ ولی شروع کار به خودی خود گام بزرگی بود:«ممکن است دو طرف همچنان با یکدیگر بجنگند. ولی الآن گفتگو هم می کنند. این تنها امید ما برای رسیدن به راه حل سیاسی است.»

آقای بان می گوید روز دهم فوریه که گفتگوها از سر گرفته می شود، هم دولت بشار اسد و هم مخالفانش باید با برخورد جدیدی بر سر میز مذاکره حاضر شوند: «هر دو باید با صداقت بیشتر، و با حس جدیت و فوریت بیشتری بیایند. نباید از گفتگوها به عنوان تاکتیکی برای به تأخیر انداختن جنگ استفاده شود. بحــران سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد.»

آقای بان و اخضر براهیمی نماینده ویژه اتحادیه عرب جمعه شب پس از پایان مذاکرات ژنو، در دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به بررسی و جمع بندی گفتگوها پرداختند. این مقامات همگی برای شرکت در کنفرانس امنیت بین المللی در مونیخ هستند.

آقای بان می گوید از ایالات متحده و روسیه مصرانه خواسته است تا نفوذ خود را برای اطمینان از ادامه گفتگوهای صلح به کار گیرند. مسکو متحد دولت دمشق است، و ایالات متحده از مخالفان بشار اسد حمایت می کند.

آقای کری می گوید با همتای روسش همکاری می کند تا دولت اسد را همچنان درگیر گفتگوهای صلح نگه دارد: «هر دو کاملاً بر این باوریم که آقای اسد باید فوریت حضور بر سر میز مذاکرات را بیشتر احساس کند.»

آقای لاوروف به خبرنگاران گفت روسیه برای نفوذ بر دمشق تحت فشار زیادی است؛ نمی تواند بیش از حامیان گروه های مخالف دولت سوریه کاری از پیش ببرد:
«ما به طور مرتب هر روز بر سوریه فشار می آوریم. دولت دمشق در شرایط بسیار دشواری قرار دارد. و تلاش برای متقاعد کردن دولتی که در حال جنگ است به انجام بعضی کارها، خیلی سخت است. می دانید که از چه چیزی حرف می زنم.»

وزیر خارجه روسیه می گوید اوپوزیسیون سیاسی سوریه که در کنفرانس ژنو-۲ شرکت داشت نماینده بخش بسیار کوچکی از گروه های مخالف دولت است که از حمایت اندک مردم برخوردار است. به نظر آقای لاوروف کلید موفقیت گفتگوها این است که نمایندگان واقعی مرم در آن حضور داشته باشند: «همه آنهایی که بر اوپوزیسیون نفوذ دارند، باید هر چه در توان دارند انجام دهند تا مذاکره کنندگان که بر سر میز گفتگوها حاضر می شوند، نمایند همه طیف های جامعه سوریه باشند.»

اخضر براهیمی می گوید در زمینه تأمین مقداری از کمک های انساندوستانه برای اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک پیشرفت هایی حاصل شده، ولی برای کمک به شهر خمص و تبادل زندانیان اقدامی نشده است: «شکاف میان دو طرف همچنان عمیق است؛ تظاهر به خلاف این مطلب فایده ای ندارد.»
XS
SM
MD
LG