لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه مذاکره کردند


مذاکره کنندگان دولت و اپوزیسیون سوریه برای اولین بار از شروع مذاکرات صلح سوریه موسوم به ژنو ۲، در روز جمعه، با نمایندگان سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب ملاقات کردند.

ملاقات میان دو طرف درگیری سوریه برای اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در رسیدگی به بحران سوریه، یک دستاورد به شمار می رود. با این همه مشخص نیست که آیا دو طرف در مذاکرات مستقیم شرکت خواهند کرد یا نه.

اخضر ابراهیمی، روز جمعه ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات یک هفته طول بکشد اما دو طرف نشان دادند که نه تنها بر سر مواضع اولیه خود بلکه درباره محور مذاکرات نیز اختلاف های عمده دارند.

دولت سوریه خواستار مذاکره درباره آنچه «تروریسم» می خواند است. اپوزیسیون سوریه نیز می گوید تنها حاضر است درباره برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مذاکره کند. پیشنهادهایی مبنی بر مذاکره درباره آتش بس محلی، دسترسی به کمک های انسان دوستانه و مبادله زندانیان ارائه شده است.

ادگار واسکز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت اپوزیسیون سوریه جدیت خود را در مذاکرات ژنو نشان داد و به میز مذاکره رفت تا در روند سازنده وارد شود.

یک مقام آمریکایی دیگر نیز گفت مردم بی گناه سوریه هر روز جان می دهند و حاکمیت آن کشور به بازی خود ادامه می دهد.

هم زمان با روند کند مذاکرات صلح سوریه، جان کری، وزیر خارجه آمریکا از تلاش های دیگر پشت پرده بدون اشاره به جزئیات خبر داده است.
XS
SM
MD
LG