لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

هشدار دوباره آمریکا به سوریهجان کری، وزیر خارجه امریکا، می گوید: سوریه به تعهدات بین الملی خود برای نابودی زرادخانه شیمیاییش عمل نکرده است.

دمشق بر پایه توافقی با مشارکت واشنگتن و مسکو ، متعهد شده که تمامی سلاح های شیمیایی خود را نابود کند اما، بگفته آقای کری، یک ماه پس از گذشتن مهلت مقرر ، دولت بشار اسد هنوز به این تعهد عمل نکرده است.

وزیر خارجه آمریکا که روز جمعه در کنار فرانک-والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان، در کنفرانسی خبری در برلین با خبرنگاران گفت و گو می کرد، بر نگرانی عمیق واشنگتن در این زمینه تاکید گذاشت.

آقای اشتاینمایر گفت تاخیر سوریه در نابود کردن زرادخانه شیمیایی، موضع مسکو را نیز به خطر انداخته است.

از سوی دیگر، دولت سوریه می گوید: موانع امنیتی و تدارکاتی روند گردآوری و انتقال سلاح های شیمیایی را کند ساخته است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده است که فشار به همتای روسش، سرگئی لاوروف، را ادامه خواهد داد تا برنامه نابودی سلاح های شیمیایی سوریه مسیر خود را بپیماید.

بگفته آقای کری، روسیه در یاری دادن به سوری ها برای درک تعهداتشان و ضرورت رعایت آنها، نقشی بحساس و خطیر دارد.

توافق میان واشنگتن و مسکو به بشار اسد امکان داد خطر حمله نظامی آمریکا به سوریه را مرتفع کند. باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا تهدید کرده بود که با ادامه کاربرد سلاح های شیمیایی دمشق علیه مخالفان بشار اسد، واشنگتن به سوریه حمله خواهد کرد.

این تهدید زمانی متوقف شد که با فشار روسیه، دمشق متعهد شد تمامی سلاح های شیمیایی را نابود کند.

آقای کری در تکرار موضع آمریکا گفت اگر سوریه به تاخیر در انتقال تمام سلاح های شیمیایی به بندر لاذقیه ادامه دهد، باید بداند که همه گزینه ها همچنان روی میز و آماده است.

آمریکا می گوید: تا کنون کمتر از پنج در صد از مواد شیمیایی به لاذقیه منتقل شده است. این مواد قرار است به یکی از ناو های امریکایی تحویل، و سپس خنثی شود.

آقای اشتاینمایر می گوید: دو سوم این مواد، پس از خنثی و بیخطر شدن، در آلمان نابود خواهد شد.
XS
SM
MD
LG