لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

شکاف بین دولت سوریه و مخالفان همچنان عمیق است


نخستین دور مذاکرات صلح سوریه بین طرف های مناقشه روز جمعه در ژنو پایان یافت، بی آن که پیشرفت عمده ای در جهت چگونگی خاتمه بخشبدن به جنگ و رساندن کمک های انساندوستانه به مناطق محاصره شده صورت گرفته باشد.

اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، گفت هیات های دولت و اپوزیسیون در جریان یک هفته بحث «به شیوه ای قابل قبول رفتارکردند» ، اما یاد آور شد « شکاف بین دو طرف همچنان عمیق است.»

ابراهیمی مذاکرات را « آغازی معقول که می توان روی آن کار کرد» نامید و گفت دور بعدی ، در صورت موافقت دولت سوریه، روز ۱۰ فوریه آغاز خواهد شد.

طرف های مخاصمه موافقت کرده اند از «بیانیه ژنو» به عنوان اساسی برای حرکت به سوی صلح استفاده کنند؛ اما دولت بشار اسد روشن ساخته است می خواهد نخست به مساله تروریسم پرداخته شود، و روز پنجشنبه قطعنامه ای ارائه داد که بر اساس آن می باید پرداخت پول برای «عملیات تروریستی» متوقف شود.

اپوزیسیون سوریه این قطعنامه را « یک جانبه» توصیف کرده است، آنها می گویند اجرای چنین امری بدون بحث در باره تشکیل یک دولت انتقالی بی فایده خواهد بود.
در مقابل دولت سوریه می گوید نمایندگان اپوزیسیون به این دلیل مساله تروریسم را رد می کنند، که خودشان تروریست هستند.

در مساله رساندن کمک به مناطق آسیب دیده سوریه نیز زیاد پیشرفتی حاصل نشد. بسیاری گمان می کردند دو طرف زمینه مشترکی در این موضوع پیدا خواهند کرد.

اخضر ابراهیمی گفت از این که سازمان ملل متحد قادر نبوده است به شهر محاصره شده حمص کمک برساند، بسیار متاسف است.

در این میان، امریکا از سوریه خواسته است به کوشش برای انتقال تسلیحات شیمیایی خود به خارج بیافزاید.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در آلمان گفت هیچ « دلیل مشروعی» برای به تاخیر انداختن تحویل و محو تسلیحات شیمیایی وجود ندارد.

کری از دولت سوریه خواست به تعهدات خود پای بند بماند یا آمریکا گام های بیشتری را بررسی خواهد کرد.

پیش از آن که دمشق با تسلیم تسلیحات شیمیایی مواقت کند، آمریکا تهدید می کرد به حملات هوایی محدود علیه هدف های متعلق به دولت سوریه دست خواهد زد.
XS
SM
MD
LG