لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

توافق شورشیان و دولت سوریه با «بیانیه ژنو»


دولت سوریه و هیات اپوزیسیون که درمذاکرات صلح در ژنو حضور دارند، می گویند آنها موافقت کرده اند از اعلامیه ۲۰۱۲ ژنو به عنوان اساسی برای مذاکرات استفاده کنند. این مذاکرات با میانجی گری اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه اتحادیه عرب انجام می شود.
بیانیه ژنو ۲۰۱۲ چندین گام، ازجمله ایجاد یک دولت انتقالی را برای پایان دادن به مناقشه توصیه می کند.

خبرگزاری دولتی سانا می گوید از هنگام آغاز مذاکرات، دولت آمادگی کامل خود را برای بحث در باره مواد مندرج در اعلامیه ژنو ۲۰۱۲ اعلام کرده است.
سخنگوی اپوزیسیون گفت دو طرف موافقت کرده اند آن سند را به عنوان شالوده ای برای مذاکرات به کار برند.

این تحول روز چهارشنبه، در پنجمین روز مذاکرات با میانجیگری اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، صورت گرفت.

شورشیان تاکید دارند که دولت اسد باید کنار رود، در حالی که دولت بشار اسد می گوید نقش اسد در سوریه بخشی از مذاکرات صلح نیست.

اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب می گوید نخستین مرحله مذاکرات صلح سوریه در ژنو روز جمعه به پایان خواهد رسید، اما شکاف بین دولت و اپوزیسیون همچنان زیاد است.

به گزارش اسوشیتد پرس، ابراهیمی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت انتظار ندارد در دو روز آینده دستاوردهای عمده ای صورت گیرد، اما اظهار داشت « یخ به آرامی می شکند»، و دو طرف روز جمعه در مورد زمانی آغاز مرحله دوم تصمیم خواهند گرفت.


با وجود این، مشاور بشار اسد درمصاحبه ای با اسوشیتد پرس گفت با توجه به شدت خشونت حتی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دشوار خواهد بود و و نظریه ایجاد یک نهاد انتقالی را رد کرد.

او مذاکرات را سازنده نامید و گفت هیات اپوزیسیون تمایل بیشتری به گفت و گو در باره تروریسم نشان داد.

در تحولی دیگر، خبرگزاری های غربی می گویند دولت سوریه از گروه های مرتبط با القاعده که کنترل برخی از منابع را به دست گرفته اند، نفت و گاز می خرد.

گزارش ها، به نقل از مقامات نامشخص غربی، حاکی است شبه نظامیان وابسته به امارت اسلامی عراق و شام و جبهه نصرت، از درآمدهای فروش نفت و گاز برای تامین هزینه های عملیات خود استفاده می کنند.

نیویورک تایمز می گوید فعالان اپوزیسیون در مناطق نفتخیز سوریه ادعا کردند گروه های شبه نظامی همچنین در برابر کاهش حملات هوایی سوخت به دولت تحویل می دهند.
XS
SM
MD
LG