لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

روحانی برای حل اختلافات با کشورهای حوزه خلیج فارس راهی عمان و کویت شد


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، برای نخستین بار پس از ریاست جمهوری به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرد.

آقای روحانی صبح روز چهارشنبه ۲۷ بهمن در سفر به عمان با سلطان قابوس، پادشاه این کشور دیدار کرد و پس از آن راهی کویت شد.

سفر آقای روحانی سه هفته پس از آن صورت گرفت که وزیر خارجه کویت در سفری به تهران پیام امیر کویت مبنی بر رفع اختلافات در منطقه را به رئیس جمهوری ایران منتقل کرد.

شیخ صباح خالد الصباح در تهران به خبرنگاران گفت که ضروری است اختلاف نظرها و سوء تفاهم‌ها میان کشورهای منطقه در گفت و گوهایی صریح بر طرف شود.

به گزارش ایرنا، آقای روحانی نیز روز چهارشنبه پیش از ترک تهران گفت که گفت و گو درباره محتوای نامه اخیر شش کشور حاشیه جنوب خلیج فارس محور اصلی این سفر را تشکیل می‌دهد.

رابطه جمهوی اسلامی با بیشتر کشورهای حوزه خلیج فارس در پی حمله به سفارت عربستان در تهران و قطع رابطه عربستان با ایران، به تیرگی گرائید. پیش از آن، حمایت تهران از شورشیان حوثی در یمن و دولت بشار اسد در سوریه، اختلافات کشورهایی نظیر عربستان و امارات را با ایران شدت بخشیده بود.

برخی از کشورهای منطقه نظیر بحرین و عربستان ایران را متهم به ارسال جاسوس و تروریست به کشورهای خود متهم کردند. کشورهای عرب منطقه همچنین ایران را به دخالت در امور داخلی خود و ایجاد تنش در منطقه متهم کردند.

با این حال، آقای روحانی در دیدار با پادشاه اردن گفت که تهران برای رفع اختلافات آمادگی دارد و می تواند به حل مشکل یمن کمک کند.

سلطان قابوس نیز تأمین امنیت منطقه را مسئولیت اصلی کشورهای منطقه ‏دانست که نیازمند همفکری و مذاکره است.‏

آقای روحانی پس از پایان دیدار با پادشاه عمان راهی کویت شد تا با امیر این کشور ملاقات کند.

امیر کویت: خواستار توسعه روابط با تهران هستیم

رئیس جمهوری ایران چهارشنبه شب در دیدار با شیخ صباح احمد جابر الصباح، امیر ‏کویت، مشکلات بوجود آمده بین ایران و کشورهای منطقه را سوء تفاهم دانست و گفت که گفت و گو تنها راه حل این مشکلات است.

امیر کویت نیز با بیان اینکه کشورش خواستار توسعه روابط با ایران است، گفت که شرایط منطقه همه را ملزم به بهبود روابط می‌کند.

آقای روحانی چهارشنبه شب در پایان دیدار با امیر کویت به تهران بازگشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG