لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

درگیری پلیس بحرین و حامیان شیخ عیسی قاسم ۵ قربانی گرفت


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

درگیری پلیس بحرین با گروهی از حامیان یک روحانی سرشناس شیعه که در آستانه اخراج از آن کشور قرار گرفته است، تا کنون دست کم پنج کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشته است.

نیروهای امنیتی بحرین برای دستگیری شیخ عیسی قاسم به محل سکونت او در منطقه الدراز رفته بودند که با جمعی از ساکنان محل، که در اطراف خانه تحصن کرده بودند، روبرو شدند.

ماموران پلیس ابتدا تلاش کردند مردم را از محل متفرق کنند، اما آنها مقاومت کرده و در نهایت درگیری بالا گرفت و ماموران ناچار به برخورد و پرتاب گاز اشک آور به سمت آنها شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از وزارت کشور بحرین نوشت، عملیات پلیس برای بازگرداندن امنیت و نظم عمومی به منطقه‌ای است که «بهشت افرادی شده که از عدالت فرار می‌کنند.»

به گزارش این خبرگزاری تاکنون ۲۸۶ نفر در جریان این درگیری‌‌ها در خیابان و همچنین در خانه عیسی قاسم دستگیر شده‌اند، که وزارت کشور بحرین آنها را «تروریست و خلافکار» معرفی کرده است.

عملیات پلیس بحرین به دنبال صدور حکم روز یکشنبه دادگاهی در آن کشور انجام شد که رهبر معنوی شیعیان آن کشور را به یک سال حبس تعلیقی و همچنین مصادره اموال محکوم کرده است.

اکثریت جمعیت بحرین مسلمان شیعه هستند، اما حکومت این پادشاهی کوچک حاشیه خلیج فارس، سنی مذهب است که در چند سال اخیر با اعتراضات خیابانی متعددی روبرو بوده است.

حکومت بحرین جمهوری اسلامی ایران را پشت این اعتراضات می‌داند و می‌گوید با حمایت و تحریک شیعیان، در امور داخلی آن کشور دخالت می کند؛ اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG