لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

رهبر شیعیان بحرین به حبس تعلیقی و جریمه نقدی محکوم شد


دادگاهی در بحرین روز یکشنبه آیت الله عیسی قاسم یکی از رهبران معنوی مسلمانان شیعه آن کشور را به جرم پولشویی و جمع‌آوری غیرقانونی پول از طریق دریافت خمس، به یک سال حبس تعلیقی به مدت سه سال، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های بحرین، دادگاه همچنین این روحانی شیعه را، که اواسط دهه ۷۰ زندگی خود را سپری می‌کند، محکوم به پرداخت صدهزار دینار (بیش از ۲۶۵ هزار دلار) جریمه نقدی کرده است.

این حکم در حالی صادر می‌شود که پادشاه بحرین برای شرکت در یک نشست بین المللی در پایتخت عربستان سعودی با حضور رئیس جمهوری ایالات متحده، به ریاض سفر و صبح یکشنبه نیز با پرزیدنت ترامپ دیدار کرده است.

اکثریت جمعیت بحرین مسلمان شیعه هستند، اما حکومت این پادشاهی کوچک حاشیه خلیج فارس، سنی مذهب است که در چند سال اخیر با اعتراضات خیابانی شیعیان – که خواستار سهم بیشتری در اداره کشور هستند – روبرو بوده است.

مسئولان بحرین از آغاز اعتراضات در سال ۲۰۱۱ تاکنون، علاوه بر لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم و دستگیری فعالان و معترضان، دستور انحلال یک گروه عمده شیعه را صادر و روند قضایی برای تعطیلی یک گروه سکولار را نیز آغاز کرد.

حکومت بحرین معترضان را به دامن زدن به خشونت و درگیری های فرقه‌ای متهم می‌کند و اتهامات مطرح شده از سوی فعالان در مورد نقض حقوق بشر را رد می‌کند. مقام‌های بحرینی ایران را به حمایت از اعتراضات متهم کرده‌اند. رسانه های دولتی ایران، امروز به این حکم اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG