لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

بحرین پاسداران را به آموزش شورشیان متهم کرد


بحرین ایران را به آموزش شورشیان و ارائه کمک مالی به شبه نظامیان مخالف دولت متهم کرد.

دادستان کل بحرین سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که نیروهای این سازمان ستیزه جویان مخالف دولت را آموزش داده اند تا با استفاده از انواع مواد منفجره و مهمات در این پادشاهی عملیات خرابکارانه انجام دهند.

تلویزیون الجزیره از دادستان کل بحرین نقل کرده که ۵ مظنون در این ارتباط بازداشت شده اند.

اسامه العوفی، دادستان کل بحرین گفته است سازمان امنیت و اطلاعات کشور ماه گذشته گزارش داده بود «احمد محفوظ موسوی، تبعه بحرین که در حال حاضر در ایران اقامت دارد، برای عملیات بمب گذاری توطئه چینی کرده بود تا موسسات و نهادهایی را هدف حمله قرار دهد که برای استقلال و امنیت پادشاهی کلیدی و حیاتی بوده اند».

بنا به گفته العوفی، «او همچنین با اتهاماتی همچون مجروح کردن و ایجاد ارعاب و وحشت بین شهروندان و مردم کشور، اخلال در نظم عمومی، ایجاد اغتشاش و گسترش آشوب و ممانعت از اجرای وظائف نهادهای دولتی و مقامات کشور امنیت و سلامت کشور را به خطر انداخته است».

خبرگزاری رسمی بحرین به نقل بیانیه دادستان کل کشور نوشته است «پنج نفری که بازداشت شده اند به عضویت در یک گروه برای انجام عملیات تروریستی و آموزش در اردوگاه های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران و دریافت مبالغ مالی اعتراف کرده اند».

الجزیره گزارش داده است برای موسوی و تعدادی از افراد مرتبط با او حکم بازداشت صادر شده است.

بنا به گزارش رسانه های بحرین، دادستان کل کشور گفته است دو مرد نیز هنگامی بازداشت شدند که «برای دریافت انواع سلاح، مهمات و مواد منفجره قاچاقی از یک قایق به داخل کشور» سوار یک قایق بودند. سه تن از اعضای دیگر این گروه که جزء متهمان بودند نیز دستگیز شدند».

الجزیره همچنین گزارش داده مقامات بحرین روز دوشنبه هم قایقی را توقیف کردند که حامل مواد منفجره قاچاق ساخت ایران و سوریه بوده است.

خاندان پادشاهی بحرین سنی مدهب اند، اما بیشتر جمعیت این کشور مسلمانان شیعه هستند.

دولت بحرین در سال ۲۰۱۱ قیام های به رهبری شیعیان را سرکوب کرد و مدت های مدیدی است که حکومت شیعه ایران را به مداخله در امور داخلی این کشور متهم می کند.

از قیام های سال ۲۰۱۱ تاکنون که تظاهرات گسترده ای در روستاهای شیعه نشین حومه پایتخت بحرین برگزار شده اند و معترضان خواستار اصلاحات دموکراتیک در کشور شده اند، درگیری های متعددی با نیروهای امنیتی دولتی درگرفته است.

بنا به اعلام «فدراسیون بین المللی حقوق بشر»، از زمان آغاز اعتراض ها در این کشور تاکنون حداقل ۸۹ نفر کشته شده اند.

طی ماه های اخیر چندین بمب گذاری در این کشور رخ داده اند و یکی از آن ها در ماه ژوییه در مسجد سنی نزدیک دیوان سلطنتی به وقوع پیوست. این انفجار تلفاتی به همراه نداشت.

با بازداشت علی سلمان، رهبر حزب شیعه الوفاق و مخالف دولت توسط مقامات دولت بحرین تنش های افزایش یافته اند. سلمان یک روز بعد از بازجویی آزاد شد، اما مقامات قضایی او را به تحریک نفرت های مذهبی، نشر اخبار کذبی که امنیت ملی را به خطر می اندازد، متهم کرده اند.
XS
SM
MD
LG