لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۵

سرکوب خیزشهای اخیر بحرینی ها توسط دولت


فعالان سیاسی بحرین پس از دو سال و نیم تلاش بمنظور برقراری اصلاحات دموکراتیک، فعالیتهای خود را از چندی پیش افزایش داده اند.

در حالیکه به نظر میرسد مقامها تا بحال توانسته اند تظاهرات مخالفان را مهار و کنترل کنند، تحلیلگران میگویند اپوزیسیون تلاش دارد تا از تظاهرات ضددولتی و عظیم مردم مصر تقلید کند.

نیروهای امنیتی بحرین از چند هفته پیش در سراسر منامه پایتخت و روستاهای اطراف حضوری چشمگیر دارند و فراخوان اپوزیسیون برای شرکت در تظاهراتی در این هفته نیز درگیریهای چندانی را بوجود نیاورد.

انگیزه جدید برای معترضان خیابانی بحرین توسط گروهی سازماندهی شده است که برخود نام «تمرد» یا «شورشی» گذاشته اند نامی که جنبش اعتراض آمیز شهروندان مصر نیز بر خود دارد.

جنبش تمرد همان جنبشی است که توانست میلیونها مصری را از خانه ها بیرون کشد تا جاییکه نهایتا با کمک ارتش محمدمرسی را از کار برکنار کرد.

اما تحلیلگران میگویند اوضاع مصر و بحرین متقاوت اند بویژه آنکه نقش ارتش بحرین کاملا متقاوت از نقش ارتش مصر است.

تفاوت دیگر اینست که در نیروهای امنیتی بحرین شیعیان وجود ندارند و بنابراین از همدردی در میان این نیروها با فعالان سیاسی که همگی از شیعیان اند خبری نیست.

اکثریت شهروندان بحرین را شیعیان تشکیل میدهند و از پادشاه این کشور خواسته اند تا از مقام خود کناره گیری کند اما دولت بحرین تا بحال صرفا به ابراز اینکه برای اصلاحات سیاسی آمادگی دارد اکتفا کرده است.
XS
SM
MD
LG