لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

مخالفان دولت بحرین فراخوان تظاهرات دادند


فعالان ضد دولتی در بحرین فراخوان تظاهراتی برای پیشبرد دموکراسی در روز چهارشنبه صادر کرده اند. این فراخوان به رغم ممنوعیت تظاهرات بزرگ در کشور صادر شده است.

مقامهای بحرین هشدار داده اند با هر اجتماع بزرگی «با زور مقابله» خواهند کرد. خیابانهای منامه پایتخت بحرین با موانع بتونی و برخی خیابانها با سیم خاردار مسدود شده اند.
سفارت آمریکا در بحرین روز چهارشنبه تعطیل است، زیرا یکی از مکانهای اعلام شده تظاهرات در نزدیکی سفارت است و به کارکنان سفارت هشدار داد شده به دلیل احتمال برخورد میان نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان از رفت و آمد خود بکاهند.
حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته پیش نگرانی خود را از ممنوعیت تظاهرات اعلام شده توسط دولت اعلام داشت. و از دولت بحرین خواست به حقوق بشر از جمله آزادی بیان و اجتماع صلح آمیز احترام بگذارد و از تظاهرکنندگان خواست اعتراض خود را صلحجویانه برگزار کنند.

اعتراض اکثریت شیعه بحرین از بعد از قیام سال ۲۰۱۱ و نهضت دموکراسی طلب موسوم به بهار عربی مداوماً ادامه داشته است. آنها خواهان اصلاحات دموکراتیک هستند و می گویند حاکمان سنی مذهب علیه اکثریت شیعیان در بحرین تبعیض روا می دارند.

دولت بحرین در سال ۲۰۱۱ اجتماع تظاهرکنندگان را با نیروهای امنیتی خویش و آوردن نیروهایی از کشورهای سنی مذهب همسایه درهم کوبید.
XS
SM
MD
LG