لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

یک فعال سیاسی بحرین از زندان آزاد شد


ابراهیم شریف فعال سیاسی بحرینی - آرشیو
ابراهیم شریف فعال سیاسی بحرینی - آرشیو

ابراهیم شریف فعال بحرینی روز دوشنبه پس از سپری کردن حکم حبس یک ساله خود، از زندان آزاد شد. او به دلیل اظهاراتش در حمایت از اصلاحات سیاسی در بحرین محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شریف دبیرکل سازمان سکولار و چپگرای "جمعیت اقدام دموکراتیک وطنی" است که در عربی به "وعد" شناخته می شود. او همچنین از جمله فعالان مدنی بحرین است که در موج ناآرامی ها و تظاهرات الهام گرفته از بهار عربی، پنج سال پیش بازداشت شدند.

ابراهیم شریف آخرین بار ژوئیه سال ۲۰۱۵ و به دنبال سخنرانی در حمایت از جنبش اعتراضی بازداشت شد و در ماه فوریه سال جاری به "گسترش نفرت" متهم و محکوم شد. او در حالی بازداشت شد که پس از گذراندن چهار سال زندان به جرم مشارکت در ناآرامی ها، کمتر از یک ماه بود که آزاد شده بود.

دولت سنی بحرین در سال ۲۰۱۱ میلادی تظاهرات اعتراضی مردم را که عمدتا اکثریت شیعه این کشور در آن مشارکت داشتند، سرکوب کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، وعد و سازمان عفو بین الملل، ابراهیم شریف را "زندانی وجدان" توصیف و مقامات بحرین را به توقف تعقیب قضایی او ترغیب کرده اند.

بحرین، که میزبان ناوگان پنجم ارتش آمریکاست، در چند هفته اخیر بزرگترین گروه اپوزیسیون شیعه آن کشور را به حالت تعلیق در آورده، نبیل رجب فعال شناخته شده حقوق بشر در آن کشور را بازداشت کرده و شهروندی شیخ عیسی قاسم یکی از روحانیون عمده شیعه را باطل ساخته است.

XS
SM
MD
LG