لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

اعلام اعتصاب غذای «بهاره هدایت»؛ در اعتراض به جان‌باختن «جواد روحی» در زندان


Bahareh Hedayat بهاره هدایت
Bahareh Hedayat بهاره هدایت

بهاره هدایت، فعال سیاسی و زندانی دربند در زندان اوین، در اعتراض به «سرکوب مضاعف جمهوری اسلامی» در آستانه سالگرد «قتل دختر ایران»، اعتصاب غذا کرد.

خانم هدایت روز جمعه ۱۰ شهریور با انتشار نامه‌ای اعلام کرد:«در آستانه سالگرد قتل دختر ایران مهسا (ژینا) امینی، قاتلانش دست به سرکوب مضاعف زده‌اند تا نام اویی را که اسم رمز ما شد از خاطرمان و از وجدانمان بزدایند. چه آن که خیال می‌کنند نام آزادی زدودنی‌ست و سودای به بند کشیدن وجدان‌ها محقق شدنی.»

او در ادامه این نامه نوشت: «حکومت توتالیتر همواره تلاش می‌کند تا جهان وارونه‌ای را که آفریده است، عادی جلوه دهد. عادی جلوه دهد که صدها و هزاران جوان این مرز و بوم را به خاک و خون کشیده به جرم رقصیدن همچون جواد روحی و خدانور، به جرم وجدان بیدار همچون نیکا و سارینا. عادی جلوه دهد که دانشگاه را از دانشجو گرفته تا استاد قلع و قمع کرده و عادی جلوه دهد که در آستانه سالگرد مهسا خانواده‌های داغدار را زیر ضرب بی‌امان سرکوب گرفته است.»

این فعال سیاسی همچنین اضافه کرد: «در این میان ناحقیقتی که بر گرده وجدان جمعی ما- شاید به سبب نزدیکی وقایع- سنگینی می‌کند، اتهام همکاری با دولت‌های خارجی برای نیلوفر حامدی و الهه محمدی است. از این دو بسیار گفته و نوشته‌اند، به حق. اما آن چه که من می‌بینم، فارغ از اشخاص و عناوین، تلاش‌های حرامیان است برای به بند کشیدن و به قفس درآوردن همان وجدانی‌ که این دو تن به تاسی از آن، ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ وظیفه روزنامه‌نگاری خود را تماما به انجام رساندند. و این وجدان بیدار جمعی‌ است که تا به امروز به محاکمه کشیده شده و در آن سوی میز محکمه، محاکمه‌کنندگان که همان قاتلانند، نشسته‌اند.‌»

بهاره هدایت در پایان نامه خود از زندان اوین تصریح کرد: «من به تبعیت از آن وجدان و برای محافظت از آن، برای آزادی الهه و نیلوفر به عنوان نمادهایی از جنبش سربلند زن، زندگی، آزادی، در اعتراض به کشتن جواد روحی در زندان، و در حمایت از یکسال مقاومت بی‌امان زنان آزادیخواه کشورم، از عصر روز پنجشنبه ۹ شهریور دست به اعتصاب غذا می‌زنم. باشد که این ادای سهم کوچکی باشد بر آستان آزادی ایران؛ این سرزمین خسته از استبداد.»

خانم هدایت که پیش از این هفت سال را در زندان گذرانده بود، اکنون برای تحمل چهار سال حکم زندان به‌دلیل اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران، در زندان اوین محبوس است.

او در آذرماه سال ۱۴۰۱،‌ هم گفته بود «جمهوری اسلامی باید برود، زیرا سرشت و سرنوشتش تباهی است.»

XS
SM
MD
LG