لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

اجرای احکام قدیمی، بهانه بازداشت این روزهای فعالان مدنی


بهاره ‌هدایت، زندانی سیاسی
بهاره ‌هدایت، زندانی سیاسی

وکیل بهاره ‌هدایت، زندانی سیاسی از اجرای حکم «۴ سال زندان» موکلش خبر داده است.

پس از یک‌ماه از بازداشت بهاره هدایت فعال سیاسی و مدنی در جریان اعتراضات اخیر، امیر رئیسیان وکیل بهاره هدایت می‌گوید که موکلش در هفته گذشته برای تحمل حکم چهار سال و هشت‌ماه زندان به بند نسوان زندان اوین منتقل شده است. این حکم به دلیل شرکت او در تجمع اعتراض به شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران در سال ۱۳۹۸ صادر شده است.

امیر رئیسیان در گفتگویی با کانال تلگرامی «امتداد» گفته است که موکلش یازدهم مهرماه توسط ماموران امنیتی در منزل یکی از دوستانش بدون حکم جلب بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

گفته شده بهاره هدایت تا چهارم آبان در بند ٢٠٩ اوين بازداشت بوده و چندین اتهام از جمله فعاليت تبلیغی عليه نظام، اجتماع و تبانی و همچنین ترويج فساد و فحشا به او تفهيم شده است. اتهاماتی که به گفته وکیل او «مصداقی» برای اتهامات تازه او وجود ندارد.

بنا به گفته رئیسیان، بهاره هدایت در حالی برای گذراندن حکم ۴ سال و ۸ ماه راهی زندان اوین شده است که‌ در آن پرونده به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت در مقابل دانشگاه پلی‌تکنیک در اعتراض به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب محکوم شده است. این درحالی است که با گذشت بیش از هزار روز از آن «جنایت» اطلاعی از روند رسیدگی قضایی مقصران آن در دست نیست.

در چند ماه گذشته حاکمیت در تلاش بوده است که با بازداشت فعالان سیاسی و مدنی، حکم‌های از پیش صادر شده آنها را به مرحله اجرا درآورد.

اجرای احکام فعالانی همچون نرگس محمدی و فائزه هاشمی و بازداشت و انتقال آنها به زندان اوین، نمونه‌ای از روش‌های قهری حکومت جمهوری اسلامی است که دور تازه‌ای به خود گرفته است.

XS
SM
MD
LG