لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

گزارش‌هایی از پیشنهاد روسیه برای یک «توافق هسته‌ای موقت»؛ ایران این پیشنهاد را رد کرد


رابرت مالی (چپ) نماینده آمریکا در مذاکرات احیای برجام و میخائیل اولیانوف نماینده ارشد روسیه در این مذاکرات. عکس از توئیتر @Amb_Ulyanov
رابرت مالی (چپ) نماینده آمریکا در مذاکرات احیای برجام و میخائیل اولیانوف نماینده ارشد روسیه در این مذاکرات. عکس از توئیتر @Amb_Ulyanov

شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی نیوز روز شنبه دوم بهمن‌ماه، در گزارشی به نقل از منابعی در دولت آمریکا و برخی از منابع آگاه گزارش داد که روسیه برای احیای توافق هسته ای، پیشنهاد یک «توافق هسته‌ای موقت» را به ایران داده است. این شبکه اعلام کرد که این پیشنهاد از سوی مقامات جمهوری اسلامی رد شده است.

ان‌بی‌سی نیوز می‌گوید این گزارش براساس اظهارات دو مقام رسمی ایالات متحده، یک عضو کنگره، یک مقام سابق آمریکایی و چهار فرد مطلع از این مذاکرات تنظیم شده است. براساس این پیشنهاد روسیه، «توافق موقت» شامل «لغو محدود» تحریم‌ها در ازای اعمال بازگشت جمهوری اسلامی به برخی تعهدات در برجام انجام می‌شود.

گزارش می‌گوید روسیه پیشنهاد توافق موقت را با «اطلاع آمریکا» به ایران ارایه داده است؛ با این حال واشنگتن نمی خواهد به عنوان پیشنهاد‌دهنده این توافق تلقی شود. مقامات ایران تاکنون پیشنهاد ارائه شده از سوی روسیه را رد کرده‌اند. حتی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بدون اشاره به جزئیات پیشنهاد روسیه، روز جمعه گفت که تهران خواهان توافق موقت نیست. در داخل ایران نیز پیشتر، وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری تسنیم گفته بود که راهبرد جمهوری اسلامی، توافق دائم برای لغو موثر تحریم‌ها است.

ایران و آمریکا مذاکرات غیرمستقیمی را در وین برای احیای برجام دنبال می‌کنند. دولت دونالد ترامپ از توافق خارج شد و ایران نیز برخی تعهدات خود در برجام را نقض کرد. در حالیکه دولت بایدن می‌گوید حاضر به بازگشت به توافق است،‌ اما ایران نیز می‌گوید تنها در صورتی که تحریم‌ها لغو شوند، به تعهدات خود در برجام باز می‌گردد.

مقامات دولت آمریکا در هفته های اخیر بارها هشدار دادند که زمان بازگشت به برجام رو به پایان است. حتی آنتونی بلینکن پیش از دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که از روسیه خواست که ایران را به بازگشت سریع به برجام ترغیب کند.

XS
SM
MD
LG