لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن؛ استرالیا به آمریکا پیوست


اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، هنگام دیدار از یک مدرسه در شهر سیدنی، استرالیا - ۱۷ آذر ۱۴۰۰
اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، هنگام دیدار از یک مدرسه در شهر سیدنی، استرالیا - ۱۷ آذر ۱۴۰۰

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، روز چهارشنبه ۱۷ آذر اعلام کرد که این کشور در تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن به دلیل نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر در چین، به ایالات متحده خواهد پیوست.

به گزارش آسوشیتدپرس، واکنش چین به این تصمیم نیز، همانند واکنش آن کشور به تصمیم روز سه‌شنبه ایالات متحده، همراه با خشم بود. چین گفت، هیچ مقام استرالیایی به المپیک دعوت نشده است و «هیچ‌کس به آمدن یا نیامدن آنها اهمیتی نمی‌دهد.»

آقای موریسون گفت جای تعجب نیست که مقامات استرالیایی، پس از سرد شدن روابط کشورشان با چین در سال‌های اخیر، این رویداد را تحریم کنند.

وی افزود: «من این کار را انجام می‌دهم، چرا که در راستای منافع ملی استرالیا است … کار درستی است.»

آقای موریسون گفت که ورزشکاران استرالیایی همچنان می توانند در مسابقات المپیک شرکت کنند.

نخست وزیر استرالیا با اشاره به نقض حقوق بشر در چین گفت که این کشور آسیایی از تلاش‌های استرالیا برای داشتن یک نیروی دفاعی قوی در منطقه، «به ویژه در رابطه با جدیدترین تصمیم ما برای دستیابی به زیردریایی‌های هسته‌ای»، بسیار انتقاد کرده است.

کمیته المپیک استرالیا گفت که تحریم دیپلماتیک آقای موریسون تاثیری بر برنامه شرکت حدود ۴۰ ورزشکار که قرار است در بازی‌های المپیک پکن رقابت کنند، نخواهد گذاشت.

مت کرول، مدیر اجرایی این کمیته، در بیانیه‌ای گفت: «ورزشکاران استرالیایی ما اکنون چهار سال است که با رویای این المپیک تمرین می‌کنند و مسابقه می‌دهند، و ما تمام تلاش خود را برای کمک به آنها در راه موفقیت‌شان انجام خواهیم داد.»

وی تاکید کرد که ایمنی ورزشکاران از مهمترین و بزرگترین چالش‌های آنها باقی خواهد‌ ماند.

بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن از روز ۱۵ بهمن آغاز خواهد شد و تا اول اسفند ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG