لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

جو بایدن: ایالات متحده بایکوت دیپلماتیک المپیک زمستانی چین را بررسی می‌کند


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، عکس از آرشیو
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، عکس از آرشیو

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد در واکنش به کارنامه حقوق بشری چین و نسل‌کشی اقلیت مسلمان اویغور، احتمال بایکوت دیپلماتیک المپیک زمستانی چین را بررسی می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۷ آبان در گزارشی اعلام کرد، پرزیدنت بایدن در پاسخ به پرسشی در مورد بایکوت دیپلماتیک احتمالی المپیک چین گفت: «این چیزی است که ما آن را بررسی می‌کنیم.»

بایکوت دیپلماتیک به این معنا است که مقامات رسمی ایالات متحده در مراسم افتتاحیه این رقابت ها در فوریه ۲۰۲۲ حضور نخواهند داشت.

فعالان و شماری از نمایندگان کنگره از هر دو حزب از دولت جو بایدن درخواست کرده‌اند المپیک زمستانی چین را به لحاظ دیپلماتیک بایکوت کند.

سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه خود گفت: «حوزه‌هایی وجود دارد مانند نقض حقوق بشر، که ما نگرانی‌هایی در آن داریم.» جن ساکی افزود: «شماری از عوال هست که در مورد معنای حضورمان، بررسی می‌کنیم.»

او به این پرسش که چنین تصمیم چه زمانی اعلام خواهد شد پاسخی نداد و گفت: «من می‌خواهم پرزیدنت بایدن فضایی داشته باشد که تصمیم‌گیری خود را انجام دهد.»

رویترز می‌گوید منابع آشنا به تفکر دولت گفته‌اند تصمیم برای دور نگه داشتن مقامات رسمی آمریکایی از افتتاحیه المپیک زمستانی چین، تصمیمی است که اجماع بیشتری در مورد آن در حال شکل‌گیری است.

XS
SM
MD
LG