لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند


اتحادیه اروپا روز سه شنبه اعلام کرد از چین می‌خواهد که «مدرک قابل تأییدی» از وضعیت امنیت و آزادی پنگ شوای، تنیسور این کشور، منتشر کند و تحقیقات کامل و شفافی را در مورد اتهامات تعرض جنسی به او انجام دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنگ شوای که سه بار حضور در بازی‌های المپیک را در کارنامه دارد و از ستاره‌های پیشین رقابت‌های ‌دو نفره تنیس زنان جهان است، از زمانی‌ که یک مقام سابق حزب کمونیست را به تجاوز جنسی متهم کرد، وضعیت نامشخصی دارد.

پنگ شوای که از اوایل ماه نوامبر از انظار عمومی دور بوده است، در این مدت چند تماس مستقیم با مقامات خارج از چین داشته است. او در یک تماس ویدیویی در ۲۱ نوامبر از پکن به مقامات کمیته بین‌المللی المپیک گفت که سالم و خوب است.

با این حال یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا گفت که حضور پنگ شوای در انظار عمومی، نگرانی‌ها درمورد امنیت و آزادی او را کاهش نمی‌دهد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرد، گفت که این اتحادیه نیز به درخواست‌های روبه افزایش بین‌المللی از جمله از سوی ورزشکاران حرفه‌ای می‌پیوندد تا مطمئن شود که پنگ شوای آزاد است و هیچ‌ خطری او را تهدید نمی‌کند.

اتحادیه اروپا در این بیانیه از چین می‌خواهد تا مدارک قابل تأییدی از ایمنی، رفاه، و محل نگهداری پنگ شوای ارائه دهد، و تحقیقات کامل، عادلانه، و شفافی درباره اتهامات تجاوز جنسی به او انجام دهد.

از هنگامی که پنگ شوای در ماه نوامبر در شبکه‌‌های اجتماعی چین گفت که ژانگ گائولی، معاون سابق نخست وزیر، به او تعرض جنسی کرده، این بازیکن تنیس در محافل عمومی حاضر نشده است.

در سال‌های اخیر تعداد فزاینده‌ای از تاجران، فعالان، و شهروندان عادی چین پس از انتقاد از چهره‌های حزبی، فساد، یا حمایت از کارزارهای حامی دموکراسی و حقوق کارگران از انظار عمومی ناپدید شده‌اند.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود با تأکید بر اینکه به شدت با بازداشت خودسرانه، ناپدید شدن افراد، و مواردی از این دست مخالف است، از چین می‌خواهد تا به تعهدات حقوق بشری خود تحت قوانین ملی و بین‌المللی عمل کند.

XS
SM
MD
LG