لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۰

آمریکا و اسرائیل با افزایش همکاری‌ها برای مقابله با «تجاوزگری‌های جمهوری اسلامی» موافقت کردند


دیدار لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، و هیئت‌های بلندپایه دو کشور در اورشلیم. پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱
دیدار لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، و هیئت‌های بلندپایه دو کشور در اورشلیم. پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱

وزیر دفاع آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در اورشلیم به بحث و گفت‌وگو درباره تهدیدهای جمهوری اسلامی در منطقه و لزوم افزایش همکاری‌ها برای مقابله با «تجاوزگری‌های جمهوری اسلامی» پرداختند.

طبق بیانیه وزارت دفاع آمریکا، لوید آستین در این دیدار تصریح کرد ایالات متحده هرگز به جمهوری اسلامی اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

از دیگر محورهای دیدار لوید آستین و بنیامین نتانیاهو،‌ پیامدهای مرگبار گسترش همکاری‌های نظامی ایران و روسیه به‌ویژه استفاده لشکریان پوتین از پهپادهای ایرانی برای کشتن غیرنظامیان اوکراینی و عواقب منفی آن برای خاورمیانه از جمله تسلیح احتمالی جمهوری اسلامی به فناوری روسیه ود.

وزیر دفاع آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل همچنین درباره شراکت راهبردی دو کشور، گسترش و تعمیق همکاری‌های دوجانبه، و ضدوخوردهای اخیر میان اسرائیل و فلسطینیان بحث و تبادل نظر کردند.

لوید آستین بر تعهد آمریکا به حق اسرائیل برای دفاع از خود و ارائه کمک‌های امنیتی به اسرائیل از جمله از طریق یادداشت تفاهم تاریخی ٣٨ میلیارد دلاری تاکید کرد. او همچنین تعهد آهنین آمریکا به امنیت اسرائیل و برتری نظامی کیفی اسرائیل را مورد تاکید مجدد قرار داد.

  • روابط میان اسرائیل و فلسطینیان

در این دیدار، لوید آستین همچنین با نتانیاهو درباره قربانیان اخیر تروریسم ابراز همدردی کرد و بر تعهد آمریکا به حمایت از اسرائیل در مقابل حملات تروریستی تاکید کرد.

اهمیت اجرای تعهدات مورد توافق اسرئیل و فلسطینیان در نشست عقبه اردن در ۲۶ فوریه و لزوم برداشتن گام‌هایی در راستای تنش‌زدایی فوری و دستیابی به صلح عادلانه و پایدار از دیگر مسائل مورد تاکید وزیر دفاع آمریکا بود.

لوید آستین همچنین خواهان توقف تمام اقدامات یکجانبه‌ای شد که راه حل دو دولت برای اسرائیلی‌ها و فلسطینیانِ برخوردار از آزادی، امنیت، فرصت‌ها، عدالت، و کرامت را به تحلیل می‌برند.

XS
SM
MD
LG