لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

واکنش تند اصغر فرهادی به اظهارات مدیر گروه مستند بنیاد «روایت فتح» وابسته به سپاه پاسداران: از شما بیزارم!


اصغر فرهادی سینماگر نامدار ایرانی و برنده دو جایزه اسکار در واکنش به اظهارات داود مرادیان، مدیر گروه مستند بنیاد «روایت فتح» وابسته به سپاه پاسداران، بیانیه‌ای شدید‌الحنی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرم منتشر کرد.

داود مرادیان در جریان گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، اصغر فرهادی را هنرمند تیزهوشی که هم حکومت را دارد و هم بیرون حکومت را، معرفی کرده بود.

اصغر فرهادی در این بیانیه نوشته است: «در تمام سال‌‌های گذشته بنا براین داشتم که از ورود به هر حاشیه‌‌ای پرهیز کنم و همواره تمرکزم بر نوشتن و فیلم ساختن باشد. تصورم بر این بود که پاسخ بسیاری از حاشیه‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌‌ها در حاصل کارم داده می‌شود و نیاز به توضیحی نیست. اما این سکوت، برخی را بر آن داشته تا یکسویه هرآنچه را در ذهن بافته‌اند بروز دهند، با این اطمینان که فرهادی ورود نخواهد کرد و پاسخی هم نخواهد داد.»

اصغر فرهادی که امسال نیز با فیلم «قهرمان» نماینده سینمای ایران در اسکار است، خطاب به داوود مرادیان نوشت: «‌بهانه این نوشته اظهارنظر فردی است که او را نمی‌شناسم و من را هم‌‌زمان منتسب به حکومت و خارج از کشور کرده است. خیلی صریح و روشن بگویم: من از شما بیزارم!»

این سینماگر ایرانی در ادامه افزود :«چگونه من را فریبکارانه منتسب به حکومتی می‌کنید که رسانه‌های تندرویش از هیچ تلاشی برای تخریب و حاشیه‌ سازی و انگ زدن به من در سال‌‌های قبل فروگذار نکرده‌‌اند؛ حکومتی که نظرم را به صراحت درباره‌ مصائبی که همه‌ این سال‌‌ها موجبش شده، گفته‌‌ام؛ نوشته‌‌ها و گفته‌هایم درباره‌ تمام آن‌ها موجود است، از دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ تا فاجعه‌ تلخ و نابخشودنی مسافران کشته شده‌ هواپیمای اوکراینی، از تبعیض‌های ظالمانه بر زنان و دختران تا بردن کشور به مسلخ کرونا.»

او در این بیانیه می‌گوید: «چگونه من را منتسب به خود می‌کنید در حالی که بارها در فرودگاه پاسپورت من را جلب کرده‌‌اید و جلسات بازجویی گذاشته‌‌اید؟ چگونه من را منتسب به حکومتی می‌کنید که بارها پیغام فرستاده: بهتر است فرهادی به ایران بازنگردد؟ ... من نه هیچ‌گاه کوچکترین قرابتی با منش و تفکر واپسگرای شما داشته‌‌ام و نه سر سوزنی به گزافه‌گویی‌هایتان در پوشش حمایت و تعریف و تمجید نیاز دارم.»

اصغر فرهادی در ادامه یادآور می‌شود: «شما که سال‌‌ها برای فرار از پذیرش مسئولیت خود سعی در جا انداختن واژه‌ سیاه‌نمایی در کنار تک‌تک فیلم‌های من کردید و شگفت که در سوی مقابلتان همین تلاش برای متهم کردن من به سفیدنمایی در جریان است! اگر تا به حال از آزارهایی که برای من پیش آورده‌‌اید سخن به میان نیاورده‌ام تنها به این دلیل بوده که نخواسته‌‌ام راهم را جز با کارم که به آن ایمان دارم پیش ببرم؛ هرگز گمان نکنید که از سر همراهی با شما بوده است.»

این‌ سینماگر ایرانی با اشاره به گزینش فیلمش برای شرکت در مراسم اسکار می‌گوید: «اگر معرفی فیلم من از سوی ایران برای مراسم اسکار شما را به این نتیجه رسانده که من زیر سایه‌ پرچم شما هستم، صراحتا اعلام می‌کنم که هیچ مشکلی با لغو این تصمیم ندارم. دیگر برایم سرنوشت فیلمی که با جان و دل ساخته‌‌ام، مهم نیست؛ چه در ایران، چه در بیرون از ایران. این فیلم ساخته شده است و اگر جانی داشته باشد می‌ ماند، اگر نه، فراموش می‌ شود.»

او در ادامه می‌افزاید: «متاسفم که تلاشم برای ماندن در ایران، ساخت فیلم در ایران و نمایش آن در ایران، این تعبیر را با خود همراه دارد که او در حال یک بازی دوسویه است. من همواره با تمام وجودم نوشته‌‌ام و فیلم ساخته‌ام. کسانی که از نزدیک مرا می‌‌شناسند می‌‌دانند همیشه عاشق زندگی در میان این مردم و فیلم ساختن برایشان بوده‌‌ام، با آن که امکان کار و زندگی در هر جای دیگر از دنیا و به دور از حاشیه‌‌ها را داشته‌ام.»

اصغر فرهادی در اشاره به حواشی مختلفی که برای او ایجاد شده است، می‌گوید: «اما گویی این بار تلاشی گسترده از هر سوی در کار است تا این عشق و امید به سمت دلسردی برود، تعدادی با نشر خاطره‌‌های تحریف شده و جعلی، عده‌ ای دیگر با تهمت و ادعاهای خلاف واقع، برخی هم با انتساب من به حکومت. گرچه اطمینان دارم که بدخواهان همچنان به راه خود می‌روند اما به احترام آنان که در پی حقیقت اند، این نوشته را منتشر می‌کنم و به زودی سعی خواهم کرد درباره حواشی دیگر نیز با صراحت صحبت کنم.»

XS
SM
MD
LG