لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

آرشام رضایی، زندانی سیاسی، پیش از پایان درمان به زندان فراخوانده شد


آرشام رضایی، فعال مدنی در ایران
آرشام رضایی، فعال مدنی در ایران

یک زندانی سیاسی که به مرخصی درمانی اعزام شده بود، در حالی که دادیار به او گفته بود مرخصی‌اش پنج روز دیگر تمدید می‌شود، بدون پایان مراحل درمان به زندان فراخوانده شد.

آرشام رضایی، زندانی سیاسی، روز یک‌شنبه ۲۵ اردیبهشت در توییتی خبر داد که «صبح امروز از دادیاری مستقر در زندان اوین» با وثیقه‌گذار و وکیل او تماس گرفته شده و گفته‌اند او باید «خود را به زندان رجایی‌شهر تحویل» بدهد.

احضار این فعال مدنی به زندان در حالی است که او می‌گوید، برای دوشنبه نوبت پزشکی دارد و روز شنبه در تماس با «دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی» به او اعلام شده که مرخصی‌اش برای درمان «پنج روز دیگر تمدید می‌شود.»

حق درمان، یکی از حقوق پایه‌ای زندانیان است که در موارد بسیاری از سوی قوه قضاییه نقض می‌شود.

بهنام موسیوند، یکی از زندانیان سیاسی دیگر است که در روزهای گذشته با وجود نیاز مبرم به درمان، از بیمارستان به زندان بازگردانده شد.

همچنین پیش از این نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر، که پس از جراحی قلب به مرخصی درمانی اعزام شد، با فاصله کوتاهی دوباره به زندان فراخوانده شد و در پی نافرمانی مدنی و عدم بازگشت به زندان، به توقیف سند وثیقه‌گذار تهدید شد. این زندانی سیاسی اعلام کرد برای جلوگیری از توقیف وثیقه به زندان بازمی‌گردد، اما ساعاتی پیش از بازگشت، با یورش نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG