لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت سعدا خدیرزاده: جان یک «زن زندانی باردار» را به بازی گرفته‌اند


نمای بیرونی زندان ارومیه
نمای بیرونی زندان ارومیه

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی ایران، جان و سلامت سعدا خدیرزاده، زندانی باردار در بند زنان زندان ارومیه، را «بی‌رحمانه» به بازی گرفته‌اند.

خانم خدیرزاده که در هشتمین ماه بارداری است از ششم اردیبهشت در اعتراض به هفت ماه بازداشت بدون اعلام اتهام اعتصاب غذا و دارو کرده است.

بنا بر بیانیه عفو بین‌الملل که در روز پنج‌شنبه ۱۵ اردیبهشت انتشار یافته، این زن زندانی «از بیمارهای‌های قلبی و کلیوی رنج می‌برد»، اما «مسئولان او را از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی تخصصی که نیازمند اعزام به یک مرکز درمانی خارج از زندان است محروم کرده‌اند.»همچنین وضعیت زندانی سیاسی، بهنام موسیوند در شانزدهمین روز اعتصاب غذا وخیم گزارش شده است و فعالان حقوق بشر هشدار داده‌اند که جان او در «خطر جدی» است.

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی پیشین روز چهارشنبه با مراجعه به بیمارستان طالقانی، محلی که آقای موسیوند در آن جا بستری است، موفق شد برای لحظاتی او را ملاقات کند. به گفته خانم دائمی، بهنام موسیوند «تب شدید داشت و توان صحبت ندارد.»

آقای موسیوند از روز ۳۰ فروردین اعتصاب غذا کرد و هشتم اردیبهشت در پی وخامت حالش، به بیمارستان منتقل شد.

به گفته آرش صادقی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی پیشین، بهنام موسیوند از روز چهارشنبه اعتصاب غذای خود را به خاطر «رفتار توهین‌آمیز مأموران» با خانواده اش به «اعتصاب خشک» تغییر داده است، یعنی از آشامیدن آب نیز خودداری می‌کند.

همچنین میلاد ارسنجانی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ در پیامی صوتی از بهنام موسیوند خواسته به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

از سویی، پویا جگروند، فعال مدنی از تداوم اعتصاب غذای زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی، خبر داده که از روز هفتم اردیبهشت بار دیگر اعتصاب غذا کرده و در پی وخامت حالش، توسط زندانیان دیگر به بهداری زندان رجایی‌شهر انتقال داده شده است.

XS
SM
MD
LG