لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

پیام منوچهر بختیاری از زندان و تأکید بر تداوم اعتصاب غذا


منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸

در ادامه اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی در ایران، منوچهر بختیاری، پدر دادخواه پویا بختیاری از جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸، با تأکید بر تداوم اعتصاب غذای خود، از دیگر زندانیان سیاسی هم خواست تا به این حرکت اعتراضی بپیوندند.

بر اساس فایل صوتی منتسب به منوچهر بختیاری که روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت از سوی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی منتشر شده، آقای بختیاری با تأکید بر این که از هشت روز پیش اعتصاب غذا کرده، گفت که دو روز پس از اعلام آن مقامات زندان او را از سالن شش بند مالی، به سالن هفت بند جرائم خاص انتقال داده‌اند.

او همچنین اضافه کرد، طی مدتی که در زندان کرج به سر می‌برد، مقامات زندان او را «۱۵ بار» در بندهای مختلف جا به جا کرده‌اند.

پدر پویا بختیاری علت اعتصاب غذای خود را «اعتراض به دخالت نیروهای امنیتی در امور قضایی، عدم استقلال قوه قضاییه در ایران، محرومیت از حقوق شهروندی و محکومیت غیرقانونی به دلیل دادخواهی» برشمرد و گفت: «مرا بی‌گناه به زندان انداخته‌اند» و «از همه حقوق شهروندی و اجتماعی مثل حق تماس و ملاقات و هواخوری محروم بوده‌ام.»

او با اشاره به اعتصاب غذای ۱۴ روزه پیشین خود، اضافه کرد: «دادستان آمد گفت مرخصی می‌دهم و حق تماس و ملاقات می‌دهم، اعتصابت را بشکن. من هم قبول کردم و اعتصاب را شکستم، اما ضابطان امنیتی دخالت کردند و نگذاشتند دادستان مرخصی بدهد.»

همچنین بر اساس پیام صوتی منتسب به سیامک منتظری، زندانی سیاسی از زندان وکیل‌آباد مشهد، او نیز در اعتراض به رفتار مسئولان زندان اعلام «اعتصاب دارو و غذا» کرده است.

این زندانی سیاسی که ۱۱ اردیبهشت در تجمع معلمان در مشهد بازداشت شده، در این پیام می‌گوید که «چون حاضر به امضای ندامت‌نامه» به دلیل از «حمایت از خاندان پهلوی» نشده، در دادگاه انقلاب وثیقه «۵۰ میلیارد تومانی» صادر کرده‌اند و سپس او را به «بند زندانیان خطرناک» انتقال داده‌اند.

آقای منتظری تأکید می‌کند که سال گذشته «دو بار سکته قلبی» کرده و «قطع داروها» برای او «خطر مرگ در پی دارد.» این درحالی است که او روز سه‌شنبه در بهداری زندان از سوی پزشک مورد «بدرفتاری و فحاشی» قرار گرفته است.

منابع حقوق بشری، همچنین گزارش‌ کرده‌اند که اسماعیل عبدی در دهمین روز اعتصاب غذا دچار افت شدید فشار خون شده است.

اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه، مهدی فراحی شاندیز، ساسان مکانیک، مهدی بیرامی، یاشار تبریزی، زرتشت احمدی راغب و فرهاد میثمی از جمله دیگر زندانیانی هستند که در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

آقای احمدی راغب روز چهارشنبه در پیامی از زندان خواستار لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی، زندانی دوتابعیتی، شده است.

XS
SM
MD
LG