لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

تداوم اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و چند زندانی سیاسی؛ بهنام موسیوند به زندان بازگردانده شد


نقض حقوق زندانیان، تصاویر به دست‌آمده از هک دوربین‌های زندان اوین- آرشیو
نقض حقوق زندانیان، تصاویر به دست‌آمده از هک دوربین‌های زندان اوین- آرشیو

در ادامه اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران، اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی و مدنی از جمله اسماعیل عبدی، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه، فعالان صنفی معلمان، فرهاد میثمی، کنشگر مدنی، یاشار تبریزی و زرتشت احمدی راغب، فعالان سیاسی و مدنی همچنان ادامه دارد.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، اسماعیل عبدی، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه از یازدهم اردیبهشت در اعتصاب غذا به سر می‌برند و ادامه بی‌خبری از آنان و همچنین انتقال آقای عبدی به زندان کچویی در کرج، نگرانی‌ها نسبت به وضعیت سلامت آنان را افزایش داده است.

منیره عبدی، همسر اسماعیل عبدی، روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت در توییتی اعلام کرد که این معلم زندانی به همراه چهار تن از هم‌بندانش در اعتراض به احکام امنیتی صادرشده برای معلمان و کارگران اعتصاب غذا کرده‌اند و مقامات زندان در پنج روز گذشته حق ملاقات و ارتباط با خانواده از طریق تلفن را از آنان سلب کرده‌اند.

همچنین، ابوالفضل رحیمی شاد، فعال صنفی معلمان نیز بیرون از زندان با اعلام این که «صدای دادخواهی» آقای عبدی را شنیده، در حمایت از او اعتصاب غذا کرده و گفته است: «با توجه به این که تمام راه‌های قانونی برای مطالبه‌گری و حق‌طلبی بی‌نتیجه مانده، تنها راه برای مسئوليت‌پذیری، همراهی با او در اعتصاب غذاست تا همه معلمان زندانی آزاد شوند.»

از سویی دیگر فرهاد میثمی، فعال مدنی در زندان رجائی‌شهر در اعتراض به اجرایی شدن حکم اعدام احمدرضا جلالی، زندانی دوتابعیتی، دست به اعتصاب غذا زده است.

به گفته محمد مقیمی، وکیل مدافع این زندانی سیاسی، وضعیت علائم حیاتی آقای میثمی «بسیار خطرناک» است و او روزانه «تنها یک‌سوم لیوان آب» به همراه «قرص مربوط به بیماری‌اش» می‌نوشد و بدنش عملا آبی دریافت نمی‌کند.

به گفته یک فعال مدنی، یاشار تبریزی کنشگر مدنی که هم‌زمان با روز جهانی کارگر از سوی نهادهای امنیتی در ایران بازداشت شده، در اعتصاب غذا به سر می‌برد و خانواده‌اش از وضعیت و محل بازداشت او بی‌خبرند.

پویا جگروند همچنین گفته است که زرتشت احمدی راغب، از امضاکنندگان نامه ۱۴ امضایی برای استعفای رهبر جمهوری اسلامی ، نیز در چهاردهمین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برد و پرونده جدیدی نیز در دادگاه انقلاب کرج برای او گشوده شده که این زندانی سیاسی آن را «غیرقانونی» دانسته و از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرده است.

تداوم اعتصاب غذای این زندانیان در حالی است که به گفته آرش صادقی، فعال حقوق بشر، مقامات قضایی بر خلاف وعده مرخصی استعلاجی به بهنام موسیوند برای شکستن اعتصاب غذای او، این زندانی سیاسی را به زندان بازگردانده‌اند.

به گفته آرش صادقی، آقای موسیوند علاوه بر بیماری پیشین مرتبط با کلیه و پروستات، با مشکلات ناشی از اعتصاب غذا از جمله «آسیب به کیسه صفرا، کبد، و خون‌ریزی دستگاه گوارش» مواجه است، اما «با فشار دادستانی به پزشکان بیمارستان» زودتر ترخیص و به زندان بازگردانده شده است.

XS
SM
MD
LG