لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

رزمایش ارمنستان و آمریکا آغاز شد


پرچم‌های ایالات متحده امریکا و ارمنستان
پرچم‌های ایالات متحده امریکا و ارمنستان

رزمایش نظامی مشترک ارمنستان و آمریکا روز دوشنبه در میانه شدت‌گیری تنش‌ها میان ایروان و باکو آغاز شد.

ارمنستان می‌گوید روسیه به تضمین‌های امنیتی خود در قبال این کشور در جریان زدوخوردهای اخیر با جمهوری آذربایجان پایبند نبوده است.

سخنگوی ارتش ایالات متحده در اروپا و آفریقا به خبرگزاری فرانسه گفته است: «رزمایش شریک عقاب آغاز شده است.»

وزارت دفاع ارمنستان هدف از این رزمایش را «افزایش سطح قابلیت همکاری» با نیروهای آمریکایی در ماموریت‌های بین‌المللی حفظ صلح عنوان کرده است.

فرماندهی ارتش ایالات متحده در اروپا و آفریقا نیز گفته است ۸۵ سرباز آمریکایی به همراه ۱۷۵ سرباز ارمنستانی در منطقه‌ای در نزدیکی ایروان تمرین نظامی خواهند کرد. این فرماندهی افزود رزمایش مزبور به تیپ ١٢ حافظ صلح ارمنستان کمک می‌کند برای ارزیابی سطح مطابقت با استانداردهای ناتو در اواخر سال جاری میلادی آماده شود.

روسیه که رهبری یک اتحاد نظامی شامل چند کشور از جمله ارمنستان را بر عهده دارد، در روزهای گذشته سفیر این کشور را به دلیل برداشتن «گام‌های غیردوستانه» احضار کرد. مسکو ضمن اعتراض «شدید» به این اقدام ارمنستان خاطرنشان کرده دو کشور همچنان «متحد» هستند.

نگرانی آمریکا از وخامت شرایط انسانی در منطقه

ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه نسبت به وخامت سریع شرایط انسانی در منطقه ارمنی‌نشین قره باغ، ابراز نگرانی کرد و بار دیگر خواست فورا مسیرهای لاچین و و آغ‌دام باز شود.

جمهوری آذربایجان مسیر لاچین را مسدود کرده است. این تنها مسیر زمینی از منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ به ارمنستان است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای در روز یکشنبه گفت «ما متذکر می شویم که محموله‌های بشردوستانه در نزدیکی مسیرهای لاچین و آغ‌دام قرار دارد و درخواست خود را برای باز کردن فوری و همزمان هر دو کریدور برای اجازه عبور تجهیزات بشردوستانه به مردان، زنان و کودکان در قره‌باغ کوهستانی تکرار می کنیم.»

آقای بلینکن در این بیانیه گفته است که «ما همچنین از رهبران می‌خواهیم از هرگونه اقدامی که تنش‌ها را افزایش می‌دهد یا از این هدف منحرف می‌کند، خودداری کنند. استفاده از زور برای حل و فصل اختلافات غیرقابل قبول است.»

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه روز یکشنبه خود گفته است که با توجه به افزایش اخیر تنش‌ها در جنوب قفقاز، ایالات متحده به حمایت قوی از« تلاش‌های» ایروان و باکو برای حل و فصل مسائل باقی مانده از طریق گفت و گوی مستقیم، با هدف دستیابی به صلح ادامه خواهد داد.

بلینکن گفت بار دیگر تاکید می کنیم که هرگونه توافق صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان باید از حقوق و امنیت ساکنان قره‌باغ محافظت کند.

او گفت واشنگتن همچنین گفتگو بین باکو و ساکنان قره باغ کوهستانی را تشویق می‌کند.

در این بیانیه ایالات متحده همچنین تاکید می کند که تنها راه پیش رو صلح، گفتگو و عادی سازی روابط بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر اساس احترام متقابل به حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر است.

بر اساس گزارش‌ها ارمنستان قرار است این هفته با آمریکا مانورهای نظامی مشترکی برگزار می کنند.

پیشتر نخست وزیر ارمنستان گفته بود که اتکا به روسیه و تضمین‌های امنیتی مسکو که آنها را برآورده نساخت یک اشتباه استراتژیک از سوی ایروان بوده است.

از سوی دیگر به گزارش رویترز یک مشاور سیاست خارجی الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، به نام حکمت حاجی‌اف روز شنبه گزارش توافق باکو با استان جدا شده قره باغ کوهستانی برای بازگشایی همزمان دو مسیر به جمهوری آذربایجان و ارمنستان را رد کرد.

حاجی‌اف در پیامی که در شبکه اجتماعی ایکس، (توئیتر سابق) منتشر کرد، گفت که باکو پیشنهاد بازگشایی همزمان راه‌ها را داده است، اما آنچه او «رژیم غیرقانونی» در قره‌باغ ‌خواند، این پیشنهاد را رد کرد.

او گفت که باکو کنترل «مرز و گمرک» را در کریدور لاچین که قره باغ را به ارمنستان متصل می‌کند، حفظ خواهد کرد. وی گفت که راه به جمهوری آذربایجان برای اولین بار از سال ۱۹۸۸ برای ارسال کمک باز خواهد شد که یکی از خواسته‌های اصلی باکو است.

قره‌باغ پس از جنگی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در بر گرفت از باکو جدا شد. این منطقه در سطح بین المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته می شود، اما جمعیت ۱۲۰هزار نفری آن بیشتر ارمنی هستند.

جمهوری آذربایجان در جنگ ۲۰۲۰ اراضی زیادی را بازپس گرفت و قره‌باغ را تقریبا به طور کامل محاصره کرد. در دسامبر ۲۰۲۲، غیرنظامیان آذربایجانی شروع به مسدود کردن آخرین جاده ارتباطی قره باغ به ارمنستان - کریدور لاچین - کردند که باعث کمبود شدید مواد غذایی، سوخت و دارو شد و شرایط انسانی مردم عمدتا ارمنی آن منطقه را به شدت وخیم کرد.

تکذیب گزارش توافق برای بازگشایی مسیرها در حالی است که یک خبرگزاری دولتی ارمنستان - آرمنپرس - روز شنبه گزارش داد که مقامات قره باغ به خواسته‌های باکو برای بازگشایی یک راه به جمهوری آذربایجان که مدتی طولانی بسته بوده است، در ازای رفع مسدودیت کریدور لاچین، تن داده‌اند.

آرمنپرس به نقل از مقامات قره‌باغ گفت که با توجه به «مشکلات شدید انسانی» در منطقه با این توافق موافقت کرده‌اند.

در آن زمان، حاجی‌اف در گفتگو با رویترز تأیید کرده بود که مقامات قره باغ موافقت کرده‌اند که در ازای بازگشایی راه به ارمنستان، محموله های کمک از مسیر مورد نظر جمهوری آذربایجان وارد این سرزمین شود.

XS
SM
MD
LG