لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

آخرین تحولات مرزی قره‌باغ | جمهوری اسلامی: آماده‌باش در مرزها؛ باکو و ایروان: مشاجره دیپلماتیک و اتهام‌زنی 


قره‌باغ کوهستانی همچنان موضوع اختلاف آذربایجان با ارمنستان است.
قره‌باغ کوهستانی همچنان موضوع اختلاف آذربایجان با ارمنستان است.

یک رسانه وابسته به حکومت جمهوری اسلامی، از «آماده‌باش نیروهای مسلح» در مرزهای شمالی ایران خبر داده و همزمان دولت‌های آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را متهم به مداخله در خاک یکدیگر کرده‌اند.

روزنامه «جمهوری اسلامی» چاپ تهران در سرمقاله امروز دوشنبه بیستم شهریور ماه خود به «اوج گرفتن تنش‌ها در منطقه قفقاز» اشاره کرده و مدعی شده است: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی «با آمادگی کامل در برابر تحرکات مرزی حساسیت نشان خواهند داد.»

این رسانه که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای اداره می‌شود، در ادامه مطلب خود خطاب به آنچه «طمع‌ورزان خارجی» نامیده، آورده است: «به صلاح همسایگان است که دست از طمع‌ورزی بردارند و منطقه را به آشوب نکشند.»

نیکول پانیشیان، نخست‌وزیر ‎ارمنستان هفته‌های گذشته ضمن هشدار در مورد «خطر جنگ جدید» با آذربایجان، باکو را به «نسل‌کشی» در منطقه جدا شده ارمنی‌نشین «قره‌باغ کوهستانی» متهم کرده بود. باکو و ایروان پیش‌تر دو بار بر سر این منطقه با هم جنگیده‌اند و اکنون در صلحی شکننده قرار دارند.

در این حال، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز روز شنبه هجدهم شهریور ماه نیروهای ارمنستان را متهم کرد که در طول ساعاتی از جمعه شب، در منطقه شمال «نخجوان» و در مرز دو کشور، به سوی سربازان آن کشور تیراندازی کرده است.

از سوی دیگر، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز اعلام کرد که مقامات ارمنستان نسبت به احتمال «درگیری جدید» از سوی آذربایجان اظهار نگرانی کرده بودند «اما مقامات آذربایجان به ما پیام دادند که قصدی برای حمله نظامی ندارند.»

منابع خبری مختلف در روزهای اخیر گزارش داده‌اند که جمهوری آذربایجان مسیر لاچین را مسدود کرده است. این تنها مسیر زمینی از منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ به ارمنستان است.

در این حال، حکمت حاجی‌اف، مشاور امور خارجه رئیس‌جمهور آذربایجان نیز روز شنبه‌ اظهار داشته بود که محموله خوراکی روسیه توسط صلیب سرخ این کشور و هماهنگ با صلیب سرخ آذربایجان «از مسیر آغدام- آسکران به سمت خانکندی (مرکز قره‌باغ) حرکت کرده» و این اقدام براساس «یک معاهده جداگانه» صورت می‌گیرد که ارتباطی با «معاهده بازگشایی آغدام - خانکندی و مسیر لاچین - خانکندی برای صلیب سرخ» ندارد.

ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه نوزدهم شهریور ماه نسبت به وخامت سریع شرایط انسانی در منطقه ارمنی‌نشین قره باغ، ابراز نگرانی کرد و بار دیگر خواستار بازگشایی فوری مسیرهای لاچین و و آغدام شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفته بود: «ما متذکر می‌شویم که محموله‌های بشردوستانه در نزدیکی مسیرهای لاچین و آغدام قرار دارد و درخواست خود را برای باز کردن فوری و همزمان هر دو کریدور برای اجازه عبور تجهیزات بشردوستانه به مردان، زنان و کودکان در قره‌باغ کوهستانی تکرار می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG