لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

سفیر آمریکا در سازمان ملل آذربایجان را به بازگشایی «کریدور لاچین» ترغیب کرد


UN Security Council
UN Security Council

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در سخنرانی خود روز چهارشنبه خود، «نگرانی شدید» خود را نسبت به «وضعیت انسانی» در قره‌باغ ابراز کرد. او با ابراز نارضایتی از بسته‌شدن «کریدور لاچین»، آذربایجان را ترغیب کرد تا کریدور را بازگشایی و دسترسی‌های بشردوستانه را ممکن سازد.

بر اساس بیانیه نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، لیندا توماس گرینفیلد در سخنرانی خود در شورای امنیت، بر اهمیت گفت‌وگوهای جاری برای حل و فصل صلح‌آمیز مناقشه تاکید کرد. او بر لزوم تلاش‌ خلاقانه و انعطاف‌پذیر همه طرف‌های درگیر تاکید کرد و گفت که «پیمان صلح» باید از حقوق و امنیت افراد در قره‌باغ محافظت کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، ضمن دعوت به خویشتن‌داری فوری و رعایت قوانین بین‌المللی و بشردوستانه، خواستار «تعامل دیپلماتیک» برای تسهیل گفت‌وگو و «دستیابی به صلح پایدار» شد.

در این بیانیه آمده است که ایالات متحده همچنان متعهد به ساختن آینده‌ای مرفه برای کشور‌های منطقه قفقاز از طریق همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه است.

صدای آمریکا یازدهم مرداد ۱۴۰۲ گزارش داد که رهبران آذربایجان و ارمنستان، با وجود اختلافات بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی، امیدوارند که به یک توافق «صلح پایدار» دست پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، در گفتگو با تلویزیون «یورونیوز» گفت: «اگر رویکرد سازنده‌ای از سوی ارمنستان ببینیم و مهمتر از همه، اگر آنها به طور کامل تمام آرزوهای خود را برای به چالش کشیدن تمامیت ارضی ما کنار بگذارند، می‌توانیم به زودی، حتی تا پایان سال، راه حل صلح را پیدا کنیم.»

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان نیز در ایروان، با لحنی «محتاط و امیدوارانه» سخن گفت.

خبرگزاری رویترز نوشت، نخست‌وزیر ارمنستان نیز در گفت‌وگویی جداگانه گفت: «صلح نه تنها ممکن، بلکه ضروری است. این باور من است، اما برای رسیدن به این هدف، مهم است که جامعه بین‌المللی درباره جزئیات و اینکه چرا این روند با سرعت کافی پیش نمی‌رود، آگاهی یابد.»

XS
SM
MD
LG