لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

یک روز پیش از مذاکره با ارمنستان، باکو از مانور نظامی با ترکیه و گرجستان خبر داد


پس از درگیری اخیر نیروهای قره باغ علیا با جمهوری آذربایجان، یک آتش بس در پنجم آوریل اعلام شد.
پس از درگیری اخیر نیروهای قره باغ علیا با جمهوری آذربایجان، یک آتش بس در پنجم آوریل اعلام شد.

جمهوری آذربایجان روز یکشنبه اعلام کرد یک مانور نظامی مشترک با گرجستان و ترکیه برگزار می کند. به گزارش رویترز، انتظار می رود این مانور تنش میان جمهوری آذربایجان با ارمنستان را افزایش دهد.

این رزمایش در حالی از سوی باکو اعلام می شود که روز دوشنبه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار است بر سر منطقه جدا شده قره باغ علیا در وین گفتگو کنند.

نیروهای جمهوری آذربایجان و نیروهای ارمنی در قره باغ علیا چندی پیش درگیری های خونینی داشتند. این منطقه داخل جمهوری آذربایجان است اما تحت کنترل ارامنه ساکن آن است و از سال ۱۹۹۴ که جنگ جدایی طلبان ارمنی با باکو پایان یافت، از پشتیبانی سنگین مالی و نظامی ارمنستان برخوردار بوده است.

پس از درگیری اخیر نیروهای قره باغ علیا با جمهوری آذربایجان، یک آتش بس در پنجم آوریل اعلام شد. اما از آن زمان چندین نیروی دو طرف کشته شده اند.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان گفته است که مانور مشترک نظامی با ترکیه و گرجستان، که هر دو روابط خوبی با روسیه ندارند، برای افزایش و آمادگی قابلیت های رزمی سه کشور شرکت کننده در مانور برگزار می شود.

این اولین باری نیست که چنین تمرین نظامی برگزار می شود. اما به نوشته رویترز، هنوز مشخص نیست که این مانور چه زمانی برگزار می شود.

در مذاکرات وین، روسای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، و همچنین دیپلمات های روسیه، آمریکا و فرانسه حضور خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG