لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۱۰

روحانی به روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان: به آتش بس احترام بگذارید


حسن روحانی تاکید کرد که تهران خواهان بازگشت آرامش و ثبات به منطقه است.

حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواستار احترام کامل به آتش بس در منطقه قره باغ و اجرای دقیق آن شد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۸ فروردین در تماس‌های تلفنی جداگانه با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان ضمن دعوت به خویشتنداری تاکید کرد که تهران خواهان بازگشت آرامش و ثبات به منطقه است.

به گزارش وبسایت رسمی رییس جمهوری اسلامی ایران آقای روحانی در این تماس‌ها عنوان کرده که ایران "از کشته شدن نیروهای نظامی و غیرنظامی دو کشور همسایه و دوست در جریان این درگیری ها بسیار متاسف و آماده است تمامی امکانات خود را برای حل مسالمت آمیز اختلافات میان دو کشور دوست و همسایه از طریق گفت وگوهای سیاسی به کار گیرد."

به اعتقاد حسن روحانی "هر گونه تنش و درگیری" در منطقه منطبق با خواست "تروریست‌ها و حامیان آنها" است.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به آذربایجان رفته است، در بدو ورود به باکو اعلام کرد حاشیه اولین اجلاس وزیران خارجه ایران، آذربایجان و روسیه بار دیگر با المار ممدیاروف، وزیرخارجه آذربایجان در مورد آخرین تحولات قره‌باغ رایزنی خواهد کرد.

آقای ظریف روز سه‌شنبه در رامسر نیز در حاشیه نشست سه جانبه ایران، ترکیه و آذربایجان نیز با آقای ممدیاروف دیدار کرده بود.

درگیری های سه روزه میان نیروهای آذری و نیروهای منطقه مورد مناقشه قره باغ شدیدترین درگیری ها از سال ۱۹۹۴ میلادی بوده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز سه شنبه اعلام کرد که این کشور و جدایی طلبان منطقه قره باغ علیا، با اجرای آتش بس از ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی توافق کرده‌اند.

مشاهده نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG