لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

مقامات باکو و قره باغ: آتش بس آغاز شد


داوطلبان ارمنی پشت یگ کامیون کاماز به سمت خط مقدم درگیری ها در قره باغ می روند - دوشنبه
داوطلبان ارمنی پشت یگ کامیون کاماز به سمت خط مقدم درگیری ها در قره باغ می روند - دوشنبه

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز سه شنبه اعلام کرد که این کشور و جدایی طلبان منطقه قره باغ علیا، با اجرای آتش بس از ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی توافق کردند.

درگیری های سه روزه اخیر میان نیروهای آذری و نیروهای منطقه مورد مناقشه قره باغ شدیدترین درگیری ها از سال ۱۹۹۴ میلادی بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت دفاع آذربایجان گفته است اقدامات نیروهای آذربایجانی و نیروهای قره باغ متوقف شده است.

سنور آستاریان، یک سخنگوی وزرات دفاع حکومت خودخوانده قره باغ علیا در گفتگو با آسوشیتدپرس، آتش بس را تایید کرد.

سفر وزیران خارجه ترکیه و جمهوری آذربایجان به ایران

پیش از اعلام آتش بس، مقامات ایرانی گفتند که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در تلاشی برای آتش بس میان دو طرف، با مقامات ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفتگو کرده است.

روز سه شنبه، وزیر امور خارجه ایران، با وزیران امور خارجه ترکیه و جمهوری آذربایجان در رامسر دیدار و گفتگو کرد. آنها برای شرکت در اجلاس سه جانبه تهران، آنکارا و باکو به ایران رفتند.

در همین حال، احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه آنچه را حملات ارمنستان در منطقه جدا شده قره باغ علیا خواند، محکوم کرد و گفت ترکیه همچنان کنار جمهوری آذربایجان در این درگیری خواهد ایستاد.

سفر نمایندگان آمریکا، روسیه و فرانسه به منطقه

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه گزارش داد که آمریکا، فرانسه، و روسیه فرستادگانی را به جمهوری آذربایجان، ارمنستان و قره باغ علیا می فرستند تا به حل و فصل درگیری میان دو طرف کمک کنند.

به گفته مقامات باکو، حدود شانزده سرباز جمهوری آذربایجان در درگیری های اخیر کشته شده اند. ارمنستان و مقامات قره باغ نیز گزارش های دیگری از تلفات خود ارائه داده اند.

XS
SM
MD
LG