لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

چند ساعت بعد از تنش مرزی، جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را متهم به آغاز درگیری کردند


چند ساعت بعد از تنش مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، مقامات دو کشور یکدیگر را به شروع درگیری و اقدامات تحریک‌آمیز متهم کردند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان صبح چهارشنبه در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر اینکه «ارمنستان نشان داد که علاقه‌ای به صلح ندارد»، گفت ارمنستان صلح و ثبات در منطقه قفقاز را به خطر انداخته است.

ساعاتی بعد هم وزارت خارجه ارمنستان در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه «اقدامات جمهوری آذربایجان، تضعیف تلاش‌ها برای صلح است»، اعلام کرد جامعه جهانی باید مانع «اقدامات تجاوزکارانه» جمهوری آذربایجان شود.

وزارت دفاع ارمنستان سه‌شنبه شب اعلام کرد جمهوری آذربایجان به سمت سربازان ارمنی که در نزدیکی روستای «تغ» در حدود ۳ کیلومتری مرز مشغول کارهای تاسیساتی بوده‌اند، شلیک کرد. بر اساس این گزارش، بر اثر این تیراندازی، چهار سرباز ارمنی کشته و شش سرباز زخمی شدند.

در مقابل، جمهوری آذربایجان مدعی شد که سربازان ارمنی تیراندازی را آغاز کرده‌ و سه سرباز این کشور را کشتند.

این رویارویی، به دنبال ماه‌ها تنش میان دو کشور، بر سر انسداد تنها جاده‌ای که ارمنستان را به قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند، صورت گرفته است.

منطقه درگیری در امتداد کریدور لاچین قرار دارد، جاده‌ای که به قره‌باغ کوهستانی منتهی می‌شود.

درگیری‌های مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از روز دهم فروردین رو به فزونی گذاشت، زمانی که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای نظامی این کشور توانسته‌اند بر «مناطقی» در مرز با ارمنستان «مسلط» شوند.

این ادعای مرزی مناقشه‌برانگیز، در آستانه راه‌اندازی جاده‌ای جدید که قره‌باغ را به ارمنستان وصل خواهد کرد، صورت گرفت.

گفتنی است بیست و چهارم شهریورماه ۱۴۰۱ پس از مجموعه تلاش‌هایی بین‌المللی، سرانجام مرز میان کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که صحنه درگیری‌های خونین در روزهای پیش از آن شدن بود، با توافق طرفین بر «آتش‌بس» رو به آرامش گذاشت.

XS
SM
MD
LG