لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

جمهوری آذربایجان اظهارات فرمانده ارشد نظامی جمهوری اسلامی را  افترا خواند


جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه با محکوم کردن اظهارات اخیر یک فرمانده ارشد نظامی جمهوری اسلامی، آن را «افترا‌» خواند.

این اظهارات باکو یک روز پس از آن بیان شد که سرویس‌های امنیتی آذربایجان پس از تیراندازی و زخمی شدن یک قانونگذار با دیدگاه‌های شدید ضد ایرانی، اعلام کردند که در حال تحقیق درباره «یک حمله تروریستی» هستند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، اخیرا مدعی شده است که «اعضای گروه شبه‌نظامی دولت اسلامی برای آذربایجان جنگیده‌اند و همچنان در این کشور مستقر هستند.»

در بخشی از این بیانیه‌ که روز پنج‌شنبه منتشر شد، آمده است: «این اظهارات کاملا بی‌اساس و غیر قابل قبول است، به طور کلی، هیچ عنصر خارجی در خاک آذربایجان حضور ندارد.»

روابط جمهوری آذربایجان و ایران در ماه‌های اخیر تیره شده است. جمهوری آذربایجان اخیرا سفارت خود را در تهران به دنبال آن چه «حمله تروریستی» می‌خواند، تعطیل کرده است.

گفتنی است وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شده است که نیروهای نظامی این کشور توانسته‌اند بر «مناطقی» در مرز با ارمنستان «مسلط» شوند.

در بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان که توسط خبرگزاری روسی «تاس» انتشار یافته، آمده است: امروز پنج‌شنبه (دهم فروردین‌ماه) یگان‌های نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان، «کنترل تعدادی ارتفاعات و مناطق» در منطقه «لاچین» نزدیک مرز با ارمنستان را به دست آورده‌اند.

این ادعای مرزی مناقشه‌برانگیز، در آستانه راه‌اندازی جاده‌ای جدید که قره‌باغ را به ارمنستان وصل خواهد کرد، صورت گرفته است.

بیست و چهارم شهریورماه ۱۴۰۱ پس از مجموعه تلاش‌هایی بین‌المللی، سرانجام مرز میان کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که صحنه درگیری‌های خونین در روزهای پیش از آن شدن بود، با توافق طرفین بر «آتش‌بس» رو به آرامش گذاشت.

درگیری نظامی سال گذشته میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که چندین روز به طول انجامید، منجر به مرگ ده‌ها نفر، آواره شدن صدها نفر و برهم خوردن برخی مناسبت مرزی در منطقه شد.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است: با راه‌اندازی «جاده جدید لاچین»، چندین ارتفاعات فرماندهی، جاده‌های اصلی و فرعی و همچنین منطقه وسیعی «بین روستاهای جاغازور و زابوخ» در بخش لاچین «تحت کنترل قرار گرفت.»

XS
SM
MD
LG