لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

تنش تهران و باکو؛ «چهار عنصر نامطلوب» سفارت ایران باید جمههوری آذربایجان را ترک کنند


پرچم جمهوری آذربایجان
پرچم جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه و در ادامه تنش روابط میان تهران و باکو، از اخراج چهار دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در این کشور خبر داد.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد سفیر جمهوری اسلامی را «احضار» و به وی اطلاع داد که چهار دیپلمات سفارت ایران در باکو «عنصر نامطلوب» هستند و باید ظرف ۴۸ ساعت این کشور را ترک کنند.

ساعتی قبل از اعلام این خبر، جمهوری آذربایجان از دستگیری شش نفر به اتهام توطئه‌چینی برای کودتا خبر داده بود. وزارت کشور، سرویس امنیت ملی، و دفتر دادستانی کل جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند این شش نفر «از سوی دستگاه اطلاعاتی ایران برای بی‌ثبات کردن وضعیت در این کشور استخدام شده‌اند.»

به نوشته بیانیه، این افراد سرگرم انتشار تبلیغات «رادیکالیسم مذهبی» حکومت ایران و «اسلام رادیکال» با استفاده از سود حاصل از فروش مواد مخدر بودند.

جمهوری آذربایجان در ماه ژانویه سال گذشته و به دنبال حمله یک فرد مسلح به سفارتخانه‌اش در تهران، آن را تعطیل کرد. باکو مدعی است سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی پشت این حمله بوده است. اما تهران این موضوع را رد می کند.

جمهوری آذربایجان سال گذشته میلادی نیز پنج شهروند خود را به اتهام جاسوسی برای تهران و ١٧ نفر دیگر را به اتهام عضویت‌شان در «یک گروه مسلح غیرقانونی ایجادشده از سوی ایران» دستگیر کرد.

این کشور نفت‌خیز حوزه دریای خزر، تهران را به پشتیبانی از ارمنستان در منازعه بر سر قره‌باغ متهم می‌کند. جمهوری اسلامی این اتهام را نیز رد کرده است.

از طرف دیگر، جمهوری آذربایجان روابط نزدیکی با ترکیه، رقیب منطقه‌ای ایران، و همچنین اسرائیل دارد.

اسرائیل یکی از عمده‌ترین تامین‌کنندگان تسلیحاتی و همچنین خریداران نفت این کشور عمدتا شیعه است.

XS
SM
MD
LG