لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۲

حواشی نقش ایران در پرونده بمبگذاری آمیا؛ مخالفان می‌گویند رئيس‌ جمهوری آرژانتین دادستان را تهدید به قتل کرد


آلبرتو فرناندز (چپ) رئیس جمهوری آرژانتین در کنار کریستینا فرناندز کرشنر معاون اول خود
آلبرتو فرناندز (چپ) رئیس جمهوری آرژانتین در کنار کریستینا فرناندز کرشنر معاون اول خود

پرونده انفجار مرکز همیاری یهودیان، آمیا هنوز در آرژانتین با حواشی مختلفی همراه است. به تازگی یک اظهارنظر رئیس جمهوری آرژانتین موجب خشم مخالفان شده است و او را متهم کرده‌اند که دادستان کل کشور را به «قتل» تهدید کرده است.

آلبرتو فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین چهارشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی ضمن دفاع از معاون اول خود، ابراز امیدواری کرد که دادستان کشور مانند دادستان قبلی پرونده کریستینا فرناندز کرشنر، رئیس‌جمهوری پیشین آرژانتین دست به خودکشی نزند. حزب «اتحاد برای تغییر» که مخالف رئیس جمهوری است، می‌گوید این تهدید علیه دادستان و امنیت او است و خواستار اعلام جرم علیه آلبرتو فرناندز شده است.

ماجرا به مرگ مشکوک آلبرتو نیسمان دادستان سابق آرژانتین در سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد. آقای نیسمان یک روز قبل از ارائه اسناد خود در رابطه با فساد و تبانی خانم کریستینا فرناندز کرشنر رئیس جمهوری وقت به ضرب گلوله کشته شد. دولت خانم کرشنر این مرگ را خودکشی نامید اما مخالفان تاکید داشتند که او به قتل رسیده است. نیسمان سرگرم تحقیق درباره تبانی آرژانتین با ایران در رابطه با پرونده بمب‌گذاری علیه مرکز جامعه یهودیان در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ بود.

به‌تازگی، تد کروز سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس در آمریکا نیز در نامه‌ای در نامه‌ای به وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به فساد معاون رئیس جمهوری آرژانتین، خواستار تحریم کرشنر شد. آقای کروز، کرشنر را متهم کرد که در جریان قتل دادستان آرژانتینی در سال ۲۰۱۵ با جمهوری_اسلامی تبانی کرده بود.

بمبگذاری آمیا در سال ۱۳۷۳ روی داد که در آن ۸۵ نفر کشته شدند. آرژانتین می‌گوید جمهوری اسلامی نقشه این بمبگذاری را کشید و حزب الله لبنان آن را اجرا کرد.

پلیس بین الملل در سالهای گذشته برای علی فلاحیان وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی، محسن رضایی فرمانده وقت کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، احمدرضا اصغری دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین، احمد وحیدی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران و محسن ربانی رایزن فرهنگی پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین حکم جلب بین‌المللی صادر کرد.

خانم کریستینا فرناندز کرشنر که آن زمان رئیس جمهوری آرژانتین بود،‌ متهم بود که با جمهوری اسلامی برای بستن پرونده توافقاتی داشته است. اکنون خانم فرناندس کرشنر معاون رئیس جمهوری آرژانتین است و دادستان کنونی خواستار ۱۲ سال زندان برای او شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG