لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

آرژانتین و اسرائیل حضور یک متهم انفجار «آمیا» در کابینه رئیسی را محکوم کردند


احمد وحیدی، نامزد وزارت کشور در کابینه ابراهیم رئیسی - عکس آرشیوی
احمد وحیدی، نامزد وزارت کشور در کابینه ابراهیم رئیسی - عکس آرشیوی

دولت‌های آرژانتین و اسرائیل در بیانیه‌‌های رسمی حضور یک متهم مشارکت در انفجار مرگبار مرکز فرهنگی یهودیان بوئنوس آیرس در فهرست نامزدهای عضویت در کابینه ابراهیم رئیسی، محکوم کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بعد از اعلام اسامی نامزدهای ابراهیم رئیسی برای عضویت در کابینه دولت جمهوری اسلامی، وزارت خارجه آرژانتین روز چهارشنبه ۲۰ مردادماه (۱۲ اوت) نامزدی احمد وحیدی برای تصدی وزارت کشور را «اهانت به دادگستری آرژانتین و قربانیان حمله بی‌رحمانه تروریستی به مرکز همیاری یهودیان آرژانتین (آمیا)» دانست.

وزارت خارجه اسرائیل نیز در بیانیه‌‌ای احمد وحیدی را «جنایتکاری» معرفی کرد که به جرم مشارکت در بمب‌گذاری مرکز فرهنگی یهودیان در بوئنوس آیرس، از سوی پلیس بین‌المللی تحت تعقیب قرار دارد. او گزینش وحیدی به عنوان نامزد وزارت کشور را «شرم‌آور» دانست و از جامعه بین‌المللی خواست آن را «محکوم کند.»

وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه خود می‌نویسد که «این چهره‌ دولت تروریست جدید ایران است.» در این بیانیه از ابراهیم رئیسی به عنوان «مسئول قتل هزاران ایرانی» یاد شده و وزیران کابینه «مسئول کشتن مردم در سراسر جهان» معرفی شده‌اند.

روزنامه «تایمز» اسرائیل یادآور شد که وحیدی، وزیر اسبق دفاع، در سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۰) توسط آمریکا در فهرست سیاه قرار گرفته است. وی در هنگام بمب‌گذاری در مرکز فرهنگی یهودیان بوئنوس آیرس، ریاست عملیات بین‌المللی نیروی قدس را بر عهده داشت. در این بمب‌گذاری که به نوشته تایمز اسرائیل، توسط یک بمب‌گذار انتحاری، از اعضای حزب‌الله لبنان، و به کمک جمعی از افراد حزب‌الله و حکومت ایران انجام گرفت، ۸۵ نفر کشته شدند.

احمد وحیدی که در کابینه دوم محمود احمدی نژاد وزیر دفاع بود، در مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد و رئیس دانشگاه دفاع ملی است.

XS
SM
MD
LG