لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

آرژانتین از روسیه خواست که ولایتی را به اتهام دست داشتن در انفجار آمیا در مسکو دستگیر کند


علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران و مشاور آیت الله خامنه ای به روسیه سفر کرده بود.
علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران و مشاور آیت الله خامنه ای به روسیه سفر کرده بود.

علی اکبر ولایتی مشاور عالی آیت الله خامنه ای و وزیر خارجه پیشین برای تسلیم پیام رهبر جمهوری اسلامی به پوتین به مسکو سفر کرد. همزمان دولت آرژانتین که پیشتر برای پیگرد متهمان حادثه انفجار «آمیا» مرکز یهودیان آن کشور در بوئنوس آیرس، حکم جلب بین المللی صادر کرده است از دولت روسیه خواسته است در زمینه دستگیری و استرداد آقای ولایتی، از متهمان انفجاراقدام کند.

ولایتی در سال ۱۹۹۴ که مرکز یهودیان آرژ انتین منفجر شد وزیر خارجه ایران بود. «رودلفو کانیکوبا کورال» قاضی آرژانتینی مسئول پرونده آمیا در این زمینه از آقای پوتین کمک خواسته است.

دستگاه قضائی آرژانتین برای شماری از مقامهای بلندپایه رژیم ایران از جمله آقای ولایتی و نیز فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران حکم جلب بین المللی صادر کرده است.

سال گذشته که آقای ولایتی از مالزی و سنگاپور دیدن می کرد قاضی آرژانتینی چنین درخواستی را از دولتهای آن کشورها هم کرد که از سوی آنها پذیرفته نشد.

در انفجار مرکز یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس ۸۴ نفر کشته شدند و دستگاه قضائی آرژانتین مقامهای ایرانی را به دست داشتن در انفجار متهم کرد.

همچنین در سال۱۹۹۲ در انفجار سفارت اسرائیل در آرژانتین که ۲۹ نفر کشته و ۲۴۲ نفر زخمی شدند، ایران به دست داشتن در انفجار متهم شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG