لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۷

اتاق «بردگان» در ویرانه‌های دو هزار ساله پمپئی کشف شد


باستان شناسان در ایتالیا اتاق خواب کوچکی را در یک ویلای رومی در نزدیکی منطقه باستانی پمپئی کشف کردند که تقریبا اطمینان دارند بردگان از آن اتاق استفاده می‌کردند. این کشف موقعیت بردگان را در دنیای باستان روشن می کند.

به نوشته رویترز در روز یکشنبه، این اتاق در ویلای محوطه باستان‌شناسی سیویتا جولیانا در ۶۰۰ متری شمال دیوارهای پمپئی پیدا شد.

منطقه پمپئی حدود ۲ هزار سال پیش بر اثر فوران آتشفشانی کوه وزوویوس از بین رفت. فوران آتشفشان باعث کشته شدن هزاران رومی شد که نمی دانستند در پایین یکی از بزرگترین آتشفشان‌های اروپا زندگی می‌کنند.

این اتاق شامل دو تخت است که فقط یکی از آنها تشک داشت. این اتاق همچنین دارای دو کابینت کوچک و یک سری کوزه و ظروف سرامیکی است که بقایای دو موش خانگی و یک موش بزرگ خیابانی در آن پیدا شد.

وزارت فرهنگ ایتالیا در بیانیه خود آورده است: «این جزئیات بار دیگر شرایط نابسامان و بهداشت ضعیفی را که طبقات پائین جامعه در آن دوران در آن زندگی می کردند، برجسته می کند.»

این وزارتخانه درباره کشف تازه گفت که «شبیه به یک عکس است... با این حال، این تصویر مربوط به تقریبا ۲۰۰۰ سال پیش است.»

هیچ اثری از قفس آهنی، قفل یا زنجیر برای مهار ساکنان اتاق یافت نشد و گزارش شده است که به نظر می‌رسد کنترل برده‌ها بیشتر از طریق موانع غیرفیزیکی بوده است.

این سایت شاهد موجی از فعالیت‌های باستان‌شناسی اخیر بوده است چرا که ایتالیا به تازگی حدود ۱۱۶ میلیون دلار از اتحادیه اروپا برای فعالیت‌های باستان‌شناسی و جبران کاستی‌های گذشته در این زمینه دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG