لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

کشف فسیل‌های ۵۰۸ میلیون ساله عروس‌دریایی در غرب کانادا


عروس دریایی (آرشیو)
عروس دریایی (آرشیو)

دیرینه‌شناسان، فسیل ۵۰۸ میلیون ساله یک عروس دریایی را یافته‌اند که شاید قدیمی‌ترین نمونه از این موجودات شناور ژله‌ای باشد که تاکنون کشف شده است.

به گزارش مجله اسمیت‌سونین، این موجود دریایی چتر مانند، هنگامی که زنده بود، حدود هفت اینچ (حدود ۱۸ سانتی‌متر) قطر و بیش از ۹۰ تاکتیکال (شاخک) کوتاه داشت.

این فسیل که در کوه‌های بریتیش کلمبیا در غرب کانادا کشف شده است، ثابت می‌کند که عروس‌های دریایی ماقبل تاریخ نیز درست مثل عروس‌های دریایی کنونی بر روی صخره‌های زیر آب شناور بودند - جایی که از شاخک‌های خود برای شکار طعمه استفاده می‌کردند.

عروس‌های دریایی از قدیمی‌ترین موجودات زنده دریایی هستند.

در طول دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی، تیم‌های پژوهشی از موزه سلطنتی انتاریو به دنبال فسیل‌هایی از حیات اولیه حیوانات در میان لایه‌های «شیل برگس» بودند، صخره‌ای رسوبی با دانه‌های ریز ‌شن که حیات مربوط به بیش از ۵۰۸ میلیون سال پیش را در بر دارد.

این لایه‌های باستانی به دلیل داشتن فسیل‌هایی از نرم‌تنان و موجودات عجیب و غریب دیگر شهرت دارد.

به گفته مویسیوک، پژوهشگر دیرینه‌شناس، برخلاف بسیاری از فسیل‌های شیل برگس که به خاطر آناتومی غیرعادی‌شان، تفسیرهای متعددی را پشت سر گذاشته‌اند، «این فسیل‌ها کاملاً بزرگ و آشکار هستند، حتی وقتی که با گل پوشیده شده‌اند.»

دیرینه شناسان تقریباً بلافاصله متوجه شدند که یک عروس دریایی اولیه را پیدا کرده‌اند، اما چندین سال طول کشید تا توصیف رسمی فسیل‌ها انجام شود و اکنون، پس از گذشت چند دهه، آخرین نتایج شناسایی آن در ژورنال علمی پژوهشی «پروسیدینگز آو د رویال سوسایتی بی» (به معنای مجموعه مقالات انجمن سلطنتی سری بی) که روز سه‌شنبه دهم مرداد، منتشر شد، به چاپ رسید.

مویسیوک و تیم پژوهشی‌اش در مجموع، ۱۸۲ فسیل این گونه عروس دریایی را در این منطقه کشف کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG