لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

نهنگ عظیم‌الجثه پرو، عنوان سنگین‌ترین حیوان تاریخ را از نهنگ آبی ربود


رقیب جدیدی برای سنگین‌ترین حیوانی که تا به حال زندگی کرده است کشف شد. در حالی که نهنگ آبی مدت‌ها این عنوان را داشته است، دانشمندان فسیل‌هایی را از یک نهنگ باستانی کشف کرده‌اند که گفته می‌شود سنگین‌تر است.

پژوهشگران می‌گویند وزن هر مهره «نهنگ عظیم‌الجثه پرو»، بیش از ۱۰۰ کیلوگرم و طول دنده‌هایش تقریباً ۱.۴ متر است.

هانس تیویسن، از دانشگاه پزشکی شمال شرقی اوهایو در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس یافتن چنین حیوان غول پیکری را «بسیارهیجان‌انگیز» توصیف کرده است که با هر چیزی که تا امروز مشاهده شده بسیار متفاوت است.

استخوان‌های این نهنگ عظیم‌الجثه بیش از یک دهه پیش توسط ماریو اوربینا از موزه تاریخ طبیعی دانشگاه سن مارکوس در لیما کشف شد. سالها طول کشید تا تیمی بین‌المللی‌ این بقایا را از منطقه‌ای در پرو که زمانی زیر آب بود و با فسیل‌های دریایی غنی‌اش شناخته می‌شود بیرون بکشند. در نهایت، ۱۳ مهره از ستون فقرات، چهار دنده و یک استخوان لگن از این نهنگ به دست آمد.

آلبرتو کولارتا، نویسنده مقاله که در مجله «نیچر» منتشر شده است از دانشگاه پیزا ایتالیا می‌گوید فسیل‌های عظیم که ۳۹ میلیون سال قدمت دارند شبیه هیچ چیزی که او تاکنون دیده است نیست.

پس از حفاری‌، پژوهشگران از اسکنرهای سه‌بعدی برای مطالعه سطح استخوان‌ها استفاده کردند و برای مشاهده داخلشان، آن‌ها را سوراخ کردند.

الی آمسون، نویسنده دیگر مقاله از موزه تاریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان گفت که آنها از اسکلت بسیار بزرگ ولی ناقص نهنگ برای تخمین اندازه و وزنش استفاده کردند و آن را با پستانداران دریایی مدرن مقایسه کردند.

محاسبات نشان داد که این غول باستانی چیزی بین ۸۵ تا ۳۴۰ تُن وزن دارد. بزرگ‌ترین نهنگ‌های آبی کشف شده نیز حدود ۱۸۰ تُن وزن دارند.

طول بدن این نهنگ باستانی حدود ۲۰ متر بوده است که نهنگ‌های آبی می‌توانند دراز‌تر باشند و برخی از آنها تا بیش از ۳۰ متر طول دارند.

آلبرتو کولارتا می‌گوید نهنگ تازه کشف شده، احتمالا «سنگین‌ترین» حیوانی است که تاکنون مشاهده شده است ولی «به احتمال زیاد»، درازترین حیوان تاریخ نبوده است.

دلیل سنگین‌تربودن نهنگ عظیم‌الجثه پرو، متراکم‌تر بودن استخوان‌هایش در مقایسه با نهنگ آبی است. پژوهشگران می‌گویند این موضوع نشان‌دهنده‌ این است که نهنگ ممکن است بیشتر عمرش را در آب‌های کم عمق و ساحلی سپری کرده باشد.

آنها می‌گویند بدون داشتن جمجمه، گفتن اینکه این نهنگ برای حفظ چنین بدن عظیمی چه چیزی می‌خورد دشوار است.

XS
SM
MD
LG