لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

باستان‌شناسان داوطلب یک معبد متعلق به روم باستان را در هلند کشف کرده‌اند


کشف یک معبد روم باستان در هلند
کشف یک معبد روم باستان در هلند

آژانس میراث فرهنگی هلند اعلام کرده است که باستان‌شناسان یک زنهارگاه روم باستان و یک معبد رومی نسبتاً سالم را در استان خلدرلاند در مرکزِ شرق کشور کشف کرده‌اند که به گفته آنها کاوشی «استثنائی» به شمار می‌رود.

به گزارش رویترز، داوطلبان اولین کاوش خود را در سال ۲۰۲۱ در شهری نزدیک به میراث فرهنگی یونسکو «لیمس رومی» انجام داده و آژانس میراث فرهنگی هلند را از این یافته آگاه ساختند.

«لیمس» نام سیستم مرزبانی در روم باستان بود که نشانگر خط مرزی و وسعت امپراتوری رومی در قرن دوم میلادی است.

در بیانیه‌ای آمده است: «قبلاً در اینجا چندین معبد وجود داشت. ما بقایای چند بت‌، گچ‌بری و نقاشی‌های دیواری پیدا کرده‌ایم.»

این بیانیه در ادامه اشاره می‌کند که هرچند قبلاً زنهارگاه‌های رومی در هلند شناسایی شده بود، این اولین معبد و مجموعه کاملی است که تا کنون در این کشور کشف شده، و «این نه تنها برای هلند، بلکه در سطح بین‌المللی [کشفی] بسیار استثنائی است.»

سنگ‌های نذری یافت شده در این عبادتگاه کامل و آسیب ندیده است و محراب‌هایی که به خدایان و خدای‌بانویان اختصاص شده در این مکان خفظ شده است. به گفته آژانس میراث فرهنگی این اقلام برای قرن‌ها از این در دوره امپراتوری روم باستان مورد استفاده قرار داشته‌اند.

قطعات مختلفی از این سایت باستانی قرار است در موزه «فالکهُف» در «نیمیخن» بزرگترین شهر در استان «خلدرلاند» هلند به نمایش گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG