لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

طوفان توییتری در حمایت از «دادخواهان سلامت»؛ وکیل مهدی محمودیان: «هیچ گونه دسترسی» به پرونده ندارم


از راست: مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان
از راست: مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان

گروهی از کاربران در توئیتر با راه‌اندازی یک طوفان توئیتری و استفاده از هشتگ #دادخواهان_سلامت_دربند از آرش کیخسروی و‌ مصطفی نیلی،‌ وکلای دادگستری، و مهدی محمودیان،‌ فعال مدنی، حمایت کردند.

کاربران توئیتر روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور ماه با انتشار پیام‌هایی،‌ به پرونده‌سازی و صدور کیفرخواست برای این افراد اعتراض کردند و خواهان آزادی آنها شدند. این سه نفر اوایل شهریور ماه به همراه گروه دیگری از وکلا و فعالان مدنی در دفتر انجمن حقوق شهروندی بازداشت شده بودند.

همسر مهدی محمودیان با انتشار چند توئیت از ارجاع پرونده این بازداشت‌شدگان به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی و عدم دسترسی وکلا به پرونده خبر داد و از قوه قضائیه خواسته است که «عاملان بازداشت غیر قانونی و کسانی که باعث تاخیر و تعلل در تامین و وادرات واکسن شدند که بی شک در مرگ هزاران شهروند دخیل و سهیم بودند» را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

بابک پاکنیا، وکیل دادگستری، با انتشار توییتی تایید کرد که برخلاف مقررات، «هیچ گونه دسترسی به پرونده» مهدی محمودیان، موکل خود،‌ ندارد.

سعید دهقان، وکیل دادگستری، در توئیتر خود نوشت:‌ «انسان‌هایی که به احترام حقیقت سکوت‌شان را شکستند، یکماه در سلول انفرادی‌اند و بانیان این کشتار جمعی در حال تقسیم غنایم!»

ویدا ربانی،‌ روزنامه‌نگار، نیز با استفاده از هشتگ «دادخواهان سلامت دربند» و با انتقاد از قوه‌قضائیه در توئیتر خود نوشت: «طی چهار دهه هر کلمه و نهادی که ارزشی داشت را از معنا تهی کرده‌ و آلت دست منافعتان کرده‌اید... شرم بر شما.»

ضیاء نبوی، فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، نیز نوشت: «مردم مُردند تا وابستگان حکومت کاسبی کنند. دادخواهان به زندان رفتند، تا کاسبان رسوا نشوند!»

سپیده جدیری، ‌شاعر و نویسنده، نیز در این طوفان توئیتری از آزاد بودن «بیدادگران و سوداگران جان مردم» و در بند بودن دادخواهان سلامت نوشته است.

کاوه قریشی، روزنامه‌نگار، با تشبیه کردن جمهوری اسلامی به طالبان، نوشت: «طالبانِ ایران تنها حکومت جهان است که شهروندانش را نه به خاطر اشاعه کرونا و عدم پایبندی به اصول بهداشتی بلکه درست برعکس آن به دلیل پیگیری سلامت عمومی بازداشت و زندانی می‌کند.»

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اختصاصی اعلام کرده بود روز شنبه ۲۳ مرداد ماه آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، محمدرضا فقیهی و لیلا حیدری،‌ چهار وکیل دادگستری، مهدی محمودیان و مریم افرافراز، دو فعال مدنی که در دفتر انجمن حقوق شهروندی دور هم جمع شده بودند تا مواد قانونی را برای پی‌گیری کوتاهی در مدیریت کرونا بررسی کنند با هجوم مأموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

محمدرضا فقیهی پیشتر به وبسایت خبری «امتداد» گفته بود این وکلا و فعالان مدنی به این نتیجه رسیده‌ بودند که در بحران کرونا، جرم واقع شده و این جرم قابل انتساب به «مسئولین ذیمدخل» است و به همین دلیل تصمیم گرفته شد «شکوائیه حقوقی تهیه» و به قوه قضائیه ارائه دهند.

بر اساس اطلاعات موجود با وجود آزادی برخی از این افراد آرش کیخسروی، مصطفی نیلی دو وکیل دادگستری و مهدی محمودیان، فعال مدنی کماکان در بازداشت به ‌سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG